Хто така людина дощу? Ознаки савантизму


Опубликованно 23.03.2018 04:14

Хто така людина дощу? Ознаки савантизму

Хто така людина дощу? Відповідь на це питання відомий тому, хто дивився картину Баррі Левінсона 1988 року. Людина дощу і вираз «страждає савантизмом» – це майже синоніми. Але що це за недуга? Які його симптоми?

Основні ознаки

Хто така людина дощу? Це той, що страждає надзвичайно рідкісним психічним розладом. Феномен савантизму досі до кінця не вивчений. Savant в перекладі з французької означає «вчений».

Хворому з таким діагнозом складно адаптуватися до навколишньої дійсності, при цьому він володіє дивними здібностями в якій-небудь області. На питання «Хто така людина дощу?» багато хто відповість: «Аутист». І будуть частково праві. Савантизм – це вторинне явище, яке супроводжує такі захворювання, як аутизм, синдром Аспергера.

Хворий, виявляє рідкісні здібності в музиці, образотворчому мистецтві, арифметичних обчисленнях, картографії, побудові складних тривимірних моделей або володіє іншими здібностями, що вражають оточуючих, – це і є людина дощу. Визначення «савантизм» відсутня в медичних класифікаторах. У підручниках по психіатрії, звичайно ж, не зустрічається термін «людина дощу». Він увійшов у вжиток з легкої руки кінематографістів.

Про те, хто така людина дощу, в кінці 19-го століття ще не знали. Термін з'явився значно пізніше. У 1887 році вчений, який присвятив багато років вивченню однієї з форм геномної патології, описав у своїй монографії десять випадків з життя пацієнтів-савантов. Хворих з рідкісним недугою раніше називали «вченими ідіотами». Проте англійський лікар Джон Даун відкинув цей термін, помітивши, що савантизм і олігофренія нічого спільного не мають.

Форрест Гамп

Історії медицини відомо кілька випадків савантизму. Хворі з рідкісним діагнозом зустрічаються і серед персонажів відомих фільмів і книг. Наприклад, знаменитий Форрест Гамп. У героя легендарної кінострічки низький інтелект, але золоте серце. А головне, Форрест володіє рідкісними здібностями, що робить його багатим і знаменитим.Людина дощу

Що означає цей вислів? Це синонім до слова «савант», що виник після виходу однойменного фільму. Дастін Хоффман зіграв аутиста по імені Реймонд, володіє феноменальною пам'яттю і здатністю відтворювати складні арифметичні розрахунки. Критики вважали, що у фільмі мова йде про синдром савантизму, хоча діагноз жоден з героїв не згадує. Ім'я Raymond співзвучно з Rain Man, що в перекладі на російську мову означає «людина дощу».

Вираз прижилося в суспільстві. Варто розповісти про декілька реально існуючих людей, яких прийнято відносити до савантам. Почнемо з прототипу героя Хоффмана.Кім Пік

У 1959 році в одній з лікарні Солт-Лейк-Сіті на світ з'явилася дитина з непропорційно великою головою. У дитини була виявлена черепно-мозкова грижа розміром з бейсбольний м'яч і вроджений порок, який характеризується відсутністю мозолистого тіла. Згідно думки вчених, нейрони мозку створили нові сполуки. Це і призвело до обдарованості.

Пік володів феноменальною пам'яттю. Запам'ятовував майже 98 % прочитаного тексту. У віці трьох років він уже читав газети, користувався тлумачними словниками. До семи років вивчив напам'ять Новий Завіт. У ті роки В США ще не було шкіл для дітей з подібними порушеннями. Навчанням Кіма зайнявся його батько.

У віці 18 років Пік прочитав всього Шекспіра. І звичайно ж, вивчив твори видатного класика напам'ять. Насамперед, Кіма цікавила світова історія, географія, спорт, кінематограф, космос, історія християнства. Чималий інтерес для нього представляла також класична література. Унікальні здібності Кім демонстрував і в картографії.

Цей дивовижний чоловік виробив власну техніку читання. На прочитання двох сторінок витрачалося не більше десяти секунд. У пам'яті Пік зберігав близько дванадцяти тисяч прочитаних творів. При цьому він абсолютно не здатний був до абстрактного мислення: не міг пояснити значення найпростішої прислів'я.

На початку двотисячних, віком 50 років, Кім Пік навчився грати на піаніно. Дастін Хоффман дуже багато спілкувався з Піком під час зйомок фільму «Людина дощу». Варто сказати, що у цієї непересічної особистості було багато друзів, він був досить товариський і навіть дотепний, що рідко зустрічається у людей з подібним діагнозом. Кім Пік пішов з життя про 2009 році в результаті серцевого нападу.Інші знамениті саванти

Деніел Таммет у віці чотирьох років переніс важкий напад епілепсії, в результаті в його мозку, як припускають медики, відбулися зміни, що відбилися на розумовій діяльності. Він придбав здатність відтворювати складні обчислення, що складаються з більш ніж ста знаків.

Річард Воуро – шотландський пейзажист. Він не говорив до 11 років. При цьому вже в ранньому дитинстві демонстрував дивовижні здібності до малювання. Перша виставка Річарда Воуро відбулося в 1969 році. Тоді йому було всього 17 років. На сьогоднішній момент продано близько тисячі полотен художника. Річард Воуро помер в 2006 році від раку.

У Стівена Уїлтшир діагностували синдром савантизму у віці трьох років. Ця людина володіє дивовижною здатністю відтворювати пейзаж, побачивши його всього лише раз. Стівен не говорив до п'яти років. Примітно, що першим словом, яке він вимовив, стала лексема «папір».


banner14

Категория: Студентам