Що таке ритм вірша, як його визначити?
Опубликованно 24.03.2018 04:32
Розмір і ритм у вірші - це два критерії, пов'язані нерозривно. Читач сприймає їх як чарівне, невіддільна від поезії відчуття гармонії, сенсу і стилю.
Що таке ритм і рима у вірші? Це ті основні фактори, які відрізняють власне поезію від прози. Якісна класична поезія завжди характеризується правильно побудованим ритмом. Без нього навіть ідеально римовані рядки звучать кострубато. Вплив гармонії на сприйняття твору
Що таке ритм у вірші? Це звучання, що утворюється впорядкованим повторенням складів. Чергування ударних і ненаголошених елементів у строфах - це серцевина всієї системи складання російської силлабо-тонічного вірша.
Звичайно, є верлібри, білі вірші, в яких ритмічний малюнок не настільки важливий, як образне оповідання. Але це можна назвати виключенням з правил. Є ще такий різновид, як античний вірш. Цей спосіб віршування запровадив у поезію Асклепіад Самоський більш ніж за триста років до нашої ери. У простому (короткому) античному вірші використовують дактиль, спондей і трохей. Зараз ці строфи мало вживаються, так як більше популярні вільні верлібри. Але знаменитий вірш Горація "Пам'ятник" написаний саме античним віршем з унікальною ритмікою.
Коли починаючий поет робить перші проби пера, потрібно орієнтуватися на ритм. Щоб краще зрозуміти, витриманий він чи ні, потрібно прочитати свій твір вголос (самому собі). Так стає очевиднішим, якщо в рядках збої або все написано добре.
Ми розглянемо, як утворюється ритм, які його рівні розрізняють в літературознавстві. Також наведемо деякі приклади поетичних творів. Визначення ритму у вірші
Але почнемо з самого початку, тобто з визначення. Ритм - це гармонійне чергування звукових елементів у фразах. Що це за поняття у віршуванні? Звукові фрази не пропозиції, це все ті літерні елементи, які проговорюються від однієї паузи до іншого. Фрази об'єднуються у строфи; а строфи - стопи.
Як визначити ритм вірша? Для цього виписується допоміжна схема з ударними і безударными складами, між якими ставлять роздільники. Завдяки ритму ми відокремлюємо двусложный ямб від хорея. І навіть коли деякі ненаголошені склади пропущені, все-одно можна чітко визначити розмір. Визначення ритму у вірші дає розуміння законів гармонії в мистецтві поезії.
Можна роками вивчати літературу та її теорію, але так і не зрозуміти внутрішню красу гармонійних строф. Що таке ритм у вірші? Це своєрідна музика в складі. Те явище, яке в музиці називається тактом, в поезії іменується метром. Володіння метром і визначає професійного художника слова. Різноманітність звукових чергувань елементів
Як ритм допомагає сприйняттю вірша? Чергування звуків у строфах може бути мінливим, щоб відчувалося милозвучність. Адже постійне однотонне звучання діє на людину гнітюче.
Щоб вірш був приємним для слуху, ритм повинен підкорятися законам гармонії. Вірші, щоб вони відрізнялися від армійського маршу, повинні доповнюватися дисонансами або ассонансами.
Розміри і ритми в одному куплеті можуть бути різними. Все залежить від задуму автора, жанру і обраного способу римування. Наприклад, авангардний вірш буде мати своє звучання, відповідне темі образного оповідання. А одическая строфа має свій особливий ритм, так як строф тут 6, а чоловіча і жіноча рима чергуються особливим чином.
У великих творах, особливо в дитячих казках, написаних у віршах, допускаються вільно римовані рядки. Це дає більше свободи автору у формуванні сюжету. Але основне правило вільної римування - це милозвучність.
Слова повинні поєднуватися на звук, а не візуально. У складних строфах потрібно підбирати риму на слух. Як диригент визначає по звуку якість виконання фуги, так і поет підбирає слова для поеми так, щоб вони підтримували ритм, а не збивали його. Образ маятника
Що таке ритм вірша своїми словами? Найбільш підходящий образ, на підставі якого зручно представити його сутність - це маятник, рівномірно розділяє час на певні відрізки.
Твірні елементи ритму - це розмір, рима та наявність впорядкованої структури. Всі вони дуже важливі для складання легко у читанні вірша.
Які розрізняють рівні ритму? Класифікація за рівнями потрібна для тих, хто присвятив життя вивченню і розвитку літератури. Але також ці знання будуть цікаві тим, хто тільки починає цікавитися цією областю гуманітарних знань.
Перший рівень - це, як вже говорилося, найпростіші склади. Другий - стежки, третій - поетичні рядки, четвертий рівень - це строфи. На перший погляд це здається складним. Але розібравшись, все стає на свої місця. Складні строфи і ритміка
Спробуємо по-іншому пояснити, що таке ритм вірша, своїми словами. Для середньостатистичного читача і для учнів середньої школи зовсім не обов'язково знати ритмічні малюнки. Також не потрібно визначати розмір кожного прочитаного вірша. Скажемо просто, що ритм - це чергування ударних і ненаголошених складів. У деяких творах автори ставлять їх дещо незвично. Наприклад, зустрічається 2 ударних складу поспіль або 2 ненаголошених. Це трохи збиває ритм, але теж є допустимим прийомом в літературі.
Складні розміри, де враховується маса нюансів, - це особливий рівень гармонії звучання. Якщо ритм у них буде не витриманий, то всі старання марні. Нові види строф потрібно освоювати поступово. Ритм і рима
Розглянемо два основних критерії, без яких не можна написати поетичний твір. Що таке ритм і рима у вірші? Це два поняття, які тісно між собою пов'язані. Вся строфа об'єднується загальним ритмом. Розмір визначається після аналізу строфи. Вони бувають трехстопными, четырехстопными, пятистопными і так далі.
Основних розмірів римування існує п'ять. Це ті розміри, які виходять, якщо строго витримувати чергування складів. Серед них виділяють два двоскладовій і 3 трехсложных. Ямб і хорей відрізняються один від одного тим, що в першому випадку наголос падає на склад під номером 1, у другому випадку - під номером 2. Без поділу куплету на рядки було б не зрозуміло, який із складів перший, який другий. Ритміка розмежовує елементи строфи.
Серед трехсложных розмірів виділяють також бакхий, антибакхий і амфимакр. Їх наявність у віршах виправдано, якщо потрібно емоційно виділити якийсь сюжет в довгої поеми. Який ритм вірша, можна визначити при розборі твору і виявленні його розміру. Які бувають ритми
Література має свою історію і традиції, що склалися, але вона весь час розвивається і вбирає нові тенденції. Тому ритміка не обмежена якимись нормами. Свій стиль виробляється поетом упродовж творчого життя.
Для наочності, щоб визначити ритм, наведемо кілька віршів у різних розмірах:
Ранок ту/манное, /ранок се/добу,
Ниви пе/чальные, /снігом/криті,
Знехотя згадаєш і час колишнє,
Згадаєш і особи, давно забуті. (І. С. Тургенев)
Це чотиристопний дактиль. Завдяки розмітці можна визначити його ритм. Трехсложные розміри характеризуються двома безударными складами і одним ударних. Дактиль, амфибрахий і анапест - три розміру, які знаходять благозвучність в більшості 4 - і 5-стопных віршах силлабо-тонічної структури.
Це вірш А. Блоку, написане анапестом. При аналізі строф явно видно закономірності наголоси, утворюють ритм.
Є в російській мові і чисто тонічні вірші, в яких поет впорядковує тільки ударні склади, а ненаголошені вживаються неузгоджено. Такий стиль написання використав досить часто Ст. Маяковський.
Наш бог біг,
Серце — наш барабан
Ритм у такому вірші дуже своєрідний. Звичайно, Маяковський Ст. міг так самовиражатися. Але починаючий поет зобов'язаний спочатку освоїти силлабо-тонічну систему. Ассонанс і дисонанс в поезії, як спосіб створення ритму
Пояснимо ці основні поняття. Ассонанс - це такий стежок, при якому вживаються однакові голосні у вірші. Цей прийом підсилює емоційність сказаного автором. Рядки з такими часто повторюваними звуками легко читаються і швидко навчаються.
Дуже часто ассонанс можна зустріти у віршах С. Маршака, є ці стежки і у М. Лермонтова. Цей стежок схожий з аллитерацией, але при її використанні таких повторних звукосполучень на порядок більше.
Що таке дисонанс? Цей стежок характеризується тим, що в останніх складах рядків тут збігаються саме приголосні звуки, а ударні голосні абсолютно різні. Це надає своєрідну родзинку віршам. Автор виграє на інтересі, який відчуває читач, який намагається зрозуміти, чому вірш звучить гармонійний, хоча стандартної рими на слух не чути.
І алітерація, і дисонанс, і ассонанс роблять ритм цікавіше, вносять різноманітність в загальну картину, створену художником слова. Але вживання цих тропів вимагає хорошої теоретичної обізнаності і досвіду в поезії. Висновок
Розбір віршів по стопах та визначення розміру - це програма школи. Всі, хто любив уроки літератури, знає небагато про стилі і римі, пам'ятає, що таке ритм у вірші; 4 клас знає вже, що є перехресна та кільцева форма римування. А старші школярі вивчають уже розміри.
Але початківці поети повинні цікавитися більш складними питаннями теорії поезії. Ритм, розмір і рима, як бачимо, - взаємопов'язані поняття. Поет повинен мати не тільки значний лексичний запас, але і знання законів ритму.
Категория: Студентам