Сатиричний жанр у літературі. Що таке фейлетон


Опубликованно 01.04.2018 01:33

Сатиричний жанр у літературі. Що таке фейлетон

Колись читали газети з останньої сторінки, на якій друкувалися фейлетони. Естрадні куплетисти говорили про себе: «вранці в газеті, ввечері в куплеті». Новини обговорювалися, ефектні слівця запам'ятовувалися. А що таке фейлетон?

Хтось скаже: «Це смішний розповідь». Інший додасть: «На злободенну тему». Третій скаже: «Це сатира». І всі будуть праві. Що кажуть словники

Значення слова "фейлетон" в словниках визначається як публіцистичний твір малої форми сатиричної спрямованості для газети чи журналу. Нерідко він має ілюстрацію художника-карикатуриста. Його предок – памфлет.

Фейлетон пережив кілька етапів: у часи Французької революції це була зла сатира, высмеивающая монархію і короля. Пізніше фейлетон став м'яким гумором і подавався у вигляді подорожніх нотаток. З виникненням в Росії гумористичних журналів він прийняв сучасну форму. Через талановито написаних фейлетонів журнали закривали, але виходили нові під іншою назвою. Ця форма літератури показала, що перо письменника може бути зброєю. Відміну від гумористичного оповідання

Журналісти, що пишуть в інформаційному стилі, добре знають, що означає фейлетон. Вони повинні уникати цього жанру в своїй роботі. Тому що їх справа – факти. Гумористи теж знають і прибирають зі своїх творів прізвища, назви організацій і дати. Як у пісні: «кто-то кое-где у нас порой». І тільки письменник з твердою громадянською позицією не стане потурати нікому, боятися, як би чого не вийшло. Він працює пером, як пікою. Його проза коле і без ножа ріже недоліки суспільства. Його мета – не викликати сміх, а висміяти. І не просто, а на підставі фактів, які наводяться у фейлетоні.

Не випадково емблемою сатиричного журналу «Крокодил» обрана фігурка крокодила з вилами. Крокодил, як відомо, зубастий. Він може вкусити. А якщо не дістане зубами, встромить вила в бік. Була і така рубрика в журналі, де друкували терміновий матеріал.

Але є такі проблеми суспільства, які настільки часто зустрічаються, що простим зазначенням одного-двох фактів не обійтися. Їх тисячі, «ім'я їм легіон». Тоді застосовується гротеск. Перебільшення, посилення перебільшення і повний нонсенс. Фейлетони Ільфа і Петрова

Ільф і Петров боролися з бездушием, бюрократизмом, святенництвом. Коли така людина отримує владу, він схильний так згладжувати гострі кути, що нічого не залишається. Автори користувалися прийомом гротеску. Що таке фейлетон, покаже їх розповідь «Саванарыло». Як завжди в творах цього жанру, дія йде по наростаючій.

Спочатку редактор довго натяками намагається переконати художника в непристойності жіночих грудей. Художник мляво захищається. Редактор наполягає. Художник згоден зменшити груди, але редактор вимагає: «Молоденьку, без ознак!» Відвоювати стегна теж не вдалося, і, присоромлений за те, що одружений, художник плететься додому.

Далі слід розмова артистки і режисера Люцифера Марковича, незадоволеного її красою, грудьми, квітучим цвітом особи, стрункістю і перловим набором зубів. Він називає це «вадами». Втім, він визнає за актрисою талант і радить їй сгорбиться. Для цього асистент Сатанинський притягує підкови і вішає на шию нещасною. Одне око їй зав'язують чорної ганчіркою (дуже вже очі симетричні) і пропонує зіграти роль. Вінчає дію звіт про реквізит для виступу балетних дівчат: їх вирядили, як Чарлі Чапліна. Навіть вуса видали.

Тепер автори говорять все, що думають про таких адміністраторів, називаючи їх... ні, не Саванарыло. Вони порівнюються з дурної гувернанткою, що ніколи не виходила на вулицю, адже там чоловіки, це непристойно – під одягом-то вони голі! Фейлетони Зощенко

Михайло Зощенко застосовував у своїх творах цікавий прийом: його персонажі говорили живий простонародною мовою. Цим вони самі себе викривали, бичували і виставляли у смішному світлі. Зовні людина може здаватися культурним і інтелігентним, поки не заговорить. Або поки не зробить яку-небудь дурість, або до тих пір, поки не допустить грубість, нетактовність.

Що таке фейлетон, яскраво показує розповідь «Аристократка» Зощенка. Чоловік запросив даму в театр, і в думках не маючи пригостити її у буфеті чим-небудь смачненьким. І коли аристократка, закопиливши пальчик, з'їв три тістечок і потягнулася за четвертим, кавалер закричав: «Ложі взад!» Далі слід з'ясування, платити чи ні за смятое тістечко. Чергу розділилася на два табори. Чоловік вивертає кишені, повні барахла, при цьому відчуває себе скривдженим. І дає обітницю ніколи не зустрічатися з аристократками.

Дія прискорювало темп до кінця розповіді. Письменник навмисно ввів в чергу таких же людей, не мають поняття про манери. В результаті оплачене, але пом'яте тістечко з'їдено «якимось дядьком». Але на цьому фейлетон не кінчається. Зощенко М. показує читачеві думки невдалого кавалера: «І докушал. За мої гроші!»

Всі, хто читав чи бачив виконання цього фейлетону зі сцени, назавжди запам'ятали, пережили це незручне становище. І дама і кавалер, і кожна людина в черзі – всі хороші. І читач не допустить це у своєму житті. Тому що фейлетон вчить. Ось що значить фейлетон!

Є поняття "дієвість фейлетону". Це реакція, яка послідувала за його випуском. В ідеалі все погане має бути негайно виправлено. І так іноді буває. Все залежить від таланту письменника і гостроти теми. Якщо є справжнє неподобство – дієвість повинна бути високою.

Прикладом того, як перо письменника-сатирика здатне вносити зміни в навколишню реальність, служить фейлетон А. Аграновського «Труба». Він написав його з власними спостереженнями і на підставі реальних фактів в 1967 році, і його опублікувала газета «Известия».

Сюжет зводився до того, що десять чоловік майже місяць укладали труби. Вони відмовилися від вихідних, щоб не гальмувати роботу на важливої для країни будівництві. Але тільки робота була зроблена, їм наказали розрізати труби на шматки і утилізувати. Провину списали на проектувальників. Автор особисто розвідав усі обставини і з'ясував, що проект три рази змінювався. Поки йшли роботи по застарілим планами, готувалися нові, протилежні. В результаті по всій будівництві набралося неліквідів на мільйон. Воістину сізіфова праця!

Після в редакцію прийшов лист – відповідь на критику. Винні були покарані, а з питання збільшення вартості об'єкта провели розслідування. Більше того, урядом був прийнятий закон про матеріальну відповідальність організацій.

Ось що таке фейлетон!


banner14

Категория: Студентам