Екстралінгвістичні чинники, що впливають на успішність мовного спілкування
Опубликованно 06.04.2018 07:34
Розглядаючи такий феномен, як мовленнєва комунікація, ми побачимо, що на його успішність впливає безліч пунктів. Одним з них будуть екстралінгвістичні фактори. Визначення цього поняття, що в нього входить, ми, в числі іншого, розглянемо у статті. Почнемо з самого головного терміна і його складових.Мовленнєва ситуація
Що таке мовна ситуація в іноземній і рідній мові? Фактично це перша щабель спілкування між людьми. У сучасній реальності дані ситуації можуть бути як природними (два знайомих зустрілися на вулиці і розговорилися), так і штучними (школярам запропонували поміркувати на уроці з приводу соціальних проблем регіону).
Різновидів і тим мовного спілкування в нашому світі безліч. Разом вони збагачують духовне життя людства, нашу культуру.
Мовленнєва ситуація - конкретні обставини, на тлі яких відбувається людське спілкування. Вона - вихідний момент будь-якого нашого мовного дії: в залежності від неї вибудовується модель діалогу, спілкування з аудиторією, пошук тем розмови, русло бесіди та ін.
Приклад тексту мовленнєвої ситуації:Дружня бесіда.Виступ з доповіддю.Пояснення перед начальством.Консультація щодо покупки комп'ютера.Пояснення малюкові, чому сірники - це не іграшка і ін.Типи мовленнєвого спілкування
У инакоязычной і рідної мови можна виділити три основних типи мовної комунікації:Офіційний, діловий. Це спілкування підлеглого з керівником, учителя з учнем, лікаря з пацієнтом та ін. Для нього найбільш характерна жорстка регламентація мовним етикетом. Порушення якихось його правил може навіть загрожувати серйозними санкціями.Напівофіційний. Це бесіда колег, групи студентів, родичів. Норми мовленнєвого етикету тут вже більш розмиті. Спілкування ж вибудовується більш за правилами, характерним для цієї малої групи.Неофіційний. Розмови з друзями, коханими, знайомими, всередині сім'ї. Дотримання мовленнєвого етикету тут досить умовно. Тональність, теми спілкування вільні. Люди тут обмежують себе тільки власними моральними уявленнями, мораллю, тактовністю.
Компоненти мовленнєвої ситуації
Щоб краще розуміти основну тему нашої розмови, виділимо основні компоненти мовного спілкування:Учасники. Існують як прямі учасники - адресат і адресант, так і треті особи - спостерігачі, слухачі. Присутність останніх формує саму ситуацію, впливає на хід спілкування.Місце і час комунікації. Дуже важливий аспект, що визначає стиль спілкування. Бесіда на вулиці, розмова на вечірці, виступ перед шановною аудиторією - різні мовленнєві ситуації. Всередині себе поділяються на дві гілки:Канонічні - проголошення промови синхронно моменту її сприйняття. Адресат і адресант перебувають в один час в одному і тому ж місці.Неканонічні - час виголошення не збігається з часом сприйняття, сама мова не має певного адресата (наприклад, публічна доповідь, розмова по телефону, спілкування з допомогою листів та ін.)Предмет спілкування.Мета спілкування. Результат, який учасники комунікації хочуть бачити підсумком свого мовного взаємодії. Цілі поділяються на наступні групи:Безпосередньо виражаються.Прямі. Зокрема, прийом і передача даних.Непрямі.Довготривалі.Так звані інтелектуальні: критика, пошук істини, обговорення, роз'яснення та ін.Зворотний зв'язок між учасниками діалогу. Тут дві категорії:Активна (діалог).Пасивна (приклад - текст письмової відповіді).
Екстралінгвістичні і просодические кошти
Тепер перейдемо від усього мовного спілкування ближче до основної теми розмови. В комунікації використовуються просодические та екстралінгвістичні засоби спілкування. Їх роль дуже багатогранна:Регуляція потоку мовлення.Економія мовних засобів спілкування.Передбачення, доповнення і заміщення мовленнєвих висловлювань.Вираження емоційного стану.
Кожен з цих напрямів має свій набір засобів спілкування:Экстралингвистика - розведення мови паузами, включення психологічних проявів: сміх, плач, зітхання, нервовий покашлювання та ін.Просодика - такі інтонаційно-ритмічні конструкції, гучність і висота голосу, сила наголосу, тембр та ін.Кошти просодики і экстралингвистики
Давайте розглянемо як просодические, так і екстралінгвістичні фактори, стилі.
Отже, просодика.
Інтонація - все розмаїття мовних засобів, пов'язаних з голосом, не потребують концентрації уваги на зміст сказаного.
Швидкість мови:Менше 200 слів за хвилину - повільна.Близько 350 слів в хвилину - спокійна.Близько 500 слів за хвилину - швидка.
Висота голосу - від низької до високої.
Протягом мови (режим): ритмічне, циклічне, уривчасте, незграбне, округлене.
Тембр голосу.
Гучність голосу.
Артикуляція - ясне і чітке або невиразне, "зажеванное" вимову.
Тепер перейдемо до экстралингвистике.
Кашель, задишка. Може проявлятися як реакція на зовнішні подразники, говорити про проблеми зі здоров'ям, так і бути продиктована бажанням щось "сказати" співрозмовнику цими звуками.
Пауза. Причини її можуть бути різні: додання значення сказаного, задумливість, засіб виграти час, абстрагованість на щось стороннє. Нерідко паузу допускають, помітивши, що співрозмовник хоче щось сказати.
Дослідники вважають, що значення пауз у розмові іноді майже дорівнює значенню сказаного.
Сміх - засіб розрядити обстановку, зробити бесіду кілька емоційною. Приводів для нього може бути кілька: було сказано щось комічне, веселе, хочеться висловити своє ставлення до чого-небудь співрозмовнику.
Сміх може бути як природним, так і штучним, натягнутих.
Нечленороздільні звуки. Багато у процесі розмови крекчуть, зітхають, "экают", "мукають" і т .д. Ці звуки можуть свідчити як про ставлення до предмета розмови, так і розкривати внутрішній стан людини.
Але це ще не все.Інші фактори успішної комунікації
Крім экстралингвистики і просодики, мають місце і такестические засоби спілкування: поцілунок, рукостискання, поплескування або інше дотик.
Говорячи про успішне вибудовуванні мовного спілкування, не треба обходити стороною і проксемику - відстань між співрозмовниками. Воно може бути особистим, інтимним, близьким, публічним, соціальним. Важливу роль грає орієнтація спілкування - кутова, незалежна, конкурирующе-оборонна позиція.
А укладає успішність діалогу образ співрозмовника - його манера одягатися, прикрашати себе, робити зачіску і макіяж.Приклади вживання просодичних і екстралінгвістичних засобів у мовленні
Давайте подивимося, наскільки широко ми користуємося засобами экстралингвистики і просодики у мовленні і як вони можуть нас охарактеризувати:Високий голос використовується нами для передачі сильних емоцій, як позитивних, так і негативних: радості, гніву, захоплення, страху, ентузіазму.Чітке вимова слів, відсутність "проковтування" суфіксів і закінчень використовується, щоб заявити про себе як про дисциплінованого, відповідальну людину.Швидка мова характерна для схвильованого, стурбованого ніж співрозмовника. Повільна може свідчити як про зарозумілість і незворушності, так і про втому або горе. Спокійна мова характеризує вдумливого, врівноваженої людини.Якщо темп розмови поступово пожвавлюється, прискорюється, це говорить про натхнення предметом бесіди, заглибленості в її тему.Жвава, кваплива манера мовленнєвої комунікації властива імпульсивної, темпераментній людині, впевненому в своїх словах. Але якщо мова його при цьому обривкова, безладна, характеризується різкими змінами швидкості говоріння, то це свідчення боязкості, сорому, збудження, непостійності і метушливості.Якщо людина правильно вимовляє слова, дотримується певної циклічності бесіди, це говорить про його строгості, педантичності, твердості, емоційної холодності.
Однак не треба забувати, що до засобів спілкування відносяться також жести, міміка. Якщо людина говорить повільно, чітко, але при цьому відчайдушно жестикулює, "бігає" очима, кривить губи, то це видає його хвилювання, невпевненість. Тому завжди варто звертати увагу на те, щоб мова та невербальні засоби вираження були при розмові синхронні.
Велике значення в мовному спілкуванні має і багатство лексикону, загального кругозору співрозмовника. Крім екстралінгвістичних факторів, цей показник помітно впливає на успішність мовленнєвої комунікації.Що це - екстралінгвістичні чинники?
Тепер ще кілька визначень цього феномену. Екстралінгвістичні (соціальні) фактори спілкування - це параметри соціальної (внемовної дійсності, які обумовлюють як часті, так і глобальні зміни в мові.
Також стилеобразующими, внелингвистическими, екстралінгвістичними факторами спілкування називають масу явищ внемовної дійсності, в яких і під впливом яких мова набуває масу своїх стильових характеристик, а також відбувається організація і відбір мовних засобів.Компоненти мовної ситуації як внелингвистические фактори
Зазначимо, що екстралінгвістичними факторами цілком можна назвати і компоненти мовленнєвої ситуації. "Екстра" = "понад": в сенсі те, що не вивчається безпосередньо лінгвістикою (наукою про мову).
Давайте згадаємо це компоненти:Промовистий.Адресат.Предмет розмови.Мета комунікації.Обстановка спілкування.
Що відноситься до соціальних чинників мовного спілкування?
До экстралингвистическим факторів в глобальному плані відносять:Ряд демографічних параметрів (щільність, спосіб розселення).Вікову різницю.Соціальну структуру суспільства.Чисельність населення, що є носіям мови, на якому відбувається діалог.Культурно-мовні особливості.Письмові традиції.Мовні культурно обумовлені контакти.
Ось ми і розглянули екстралінгвістичні фактори та засоби спілкування. Це всі ті внеязыковые особливості, які, в залежності від правильності застосування, можуть зробити комунікацію як успішної, так і незадовільною.
Категория: Студентам