Хто сказав, що Земля кругла? Історія та цікаві факти
Опубликованно 07.04.2018 06:31
Про те, хто сказав, що Земля кругла, суперечки не припиняються і сьогодні. Досі знаходяться такі особистості, які намагаються довести, що Земля плоска, навіть ігноруючи зображення земної кулі на фотографіях з космосу. Отже, про круглої форми Землі відомо з глибокої давнини. Хто перший сказав, що Земля кругла?
Колись, багато тисячоліть тому, люди вважали Землю плоскою. У міфах різних народів, у працях стародавніх вчених стверджувалося, що Земля спочиває на трьох китах, на слонах і навіть на величезній черепасі. Спробуємо розібратися, хто сказав, що Земля - кругла.
Давньогрецький вчений Парменід, що жив приблизно в 540-480 рр. до н. е., у своїй філософській поемі «Про природу» написав, що Земля кругла. Це було революційне висновок про форму планети, проте однозначно вважати, що Парменід першим висловив цю думку, не можна. Про круглої форми Землі вчений написав в розділі «Думки смертних», де описував думки та ідеї своїх сучасників, але не свої міркування. А сучасником Парменіда був Піфагор Самоський.
Піфагор разом із своїми учнями займався теорією всесвітньої космічної гармонії. Саме в записах прихильників піфагорійської школи було знайдено безліч роздумів про те, що Земля плоска ніяк не може гармоніювати з небесною сферою. На питання: "Хто сказав, що Земля кругла?" найбільш ймовірно відповів сам Піфагор, сформулювавши ідею про земній сфері як найбільш придатною, згідно з теоріями геометрії та математики. Вчені, які заявили про форму Землі
Хто з вчених сказав, що Земля кругла? Крім Парменіда і Піфагора, були й інші мислителі давнини, які займалися вивченням Землі і космосу. Сьогодні кожному школяреві відомий принцип "сонячних годин", коли протягом дня палички на піску відкидають тіні різної довжини і під різними кутами. Якби земля була плоскою, або довжина тіней, або кут між предметом і тінню не змінювалися б. Проте в давні часи лише серйозні вчені звертали увагу на подібні деталі буття.
Так, філософ з Олександрії Ератосфен Кіренський, який жив у III-II ст. до н. е., зробив розрахунки в день літнього сонцестояння, використовуючи значення різниці між тінями від предметів, зенітом і кутом між ними. Він навіть зумів обчислити приблизні розміри нашої планети і вважається першим дослідником, який написав поняття сучасної довготи і широти, так як в своїх розрахунках користувався даними з різних географічних місць Олександрії і Сієни.
Пізніше грецький філософ-стоїк Посидоній в 135-51 рр. до н. е. також розрахував розміри земної кулі, проте вони вийшли у нього менше, ніж у Ератосфена. Так що сьогодні однозначно відповісти на питання про те, хто першим сказав, що Земля кругла, досить важко. Аристотель про Землю
Грецький вчений, мислитель, філософ Аристотель сказав, що Земля кругла, ще в IV столітті до н. е. Він не тільки висував гіпотези і робив приблизні розрахунки, але і збирав докази того, що Земля має форму кулі.
По-перше, вчений зауважує, що якщо дивитися з берега на корабель, який наближається до спостерігача, то з-за горизонту стає видно спочатку щоглу, потім сам корпус судна. Таке доказ переконало зовсім небагатьох.
По-друге, більш суттєве його доказ засноване на спостереженнях за затемнень Місяця. В результаті Аристотель зробив висновок, що Земля має форму сфери, тому що тінь від Землі на поверхні Місяця під час затемнень не змінювалася, тобто завжди була кругла, яку дає тільки куля.
По-третє, під час своєї поїздки в Єгипет Арістотель, спостерігаючи за небокраєм, докладно описав зміни сузір'їв і зірок у Південному і Північному півкулях. Він писав: «...в Єгипті і на Кіпрі спостерігаються зірки, яких не бачили в північних регіонах». Такі зміни можна побачити тільки з круглої поверхні. Причому вчений зробив висновок, що сфера Землі має невеликий розмір, так як встановити зміни зірок і місцевості можна тільки з досить обмеженою поверхні. Перша зоряна карта
А хто був першим, хто сказав, що Земля кругла, на Сході? Незвичайна історія халіфа Аль-Мамуна, який жив у VII столітті, якому одного разу уві сні з'явився Аристотель зі своїми учнями. Учений показав Мамуну «образ Землі». За побаченим зображень Мамун відтворив «зоряну карту», яка була першою картою Землі і планет в ісламському світі.
Мамун наказав придворним астрономам виміряти величину Землі, і отримана ними довжина кола планети, рівна 18 000 миль, виявилася досить точною: обчислена на сьогоднішній день довжина земного екватора становить близько 25 000 миль. Світова сфера
Таким чином, вже до XIII століття ідея про круглої форми Землі вже міцно утвердилася в науці. Відомий англійський математик, засновник десяткової системи числення Іоанн де Сакробоско, або Джон з Галіфаксу, як його називають в Англії, видав свій знаменитий трактат «Про світової сфері». У цій роботі Сакробоско узагальнив висновки східних астрономів та ідеї «Альмагеста» Птолемея. З 1240 року «Світова сфера» стала основним навчальним посібником з астрономії в Оксфорді, Сорбонні та інших престижних університетах світу і за 400 років витримала близько 60 видань.
Естафету ідеї світової сфери підхопив Христофор Колумб, коли в 1492 році почав своє знамените подорож в Індію, відпливаючи від Іспанії до заходу. Він був упевнений, що досягне континенту, тому що Земля має сферичну форму, і немає особливої різниці, в який бік плисти: все одно рух буде замкнуто по колу. Так що Колумб зовсім невипадково був тим, хто першим довів, що Земля кругла, як пишуть у багатьох сучасних підручниках. Він був освіченою, заповзятливим, але не надто щасливим мореплавцем, так як вся слава першовідкривача дісталася його соратникові Амеріго Веспуччі. Біблійні описи Землі
В Біблії відомості про систему небесних тіл і Землі формі насправді виглядають дещо суперечливо. Так, в деяких старозавітних книгах досить однозначно описана плоска форма землі і геоцентрична модель світу:
(Псал. 103:5) «землю Ти вґрунтував на основах: не похитнеться вона на віки і віки»;
Книга Экклесиаста (Екк. 1:5) «Сходить сонце, і заходить сонце, і поспішає до місця свого, де воно сходить»;
Книга Ісуса Навина (Нав. 10:12) «...стій, сонце, над Гаваоном, і місяць, над долиною Аиалонскою!».
А все-таки вона крутиться!
Також у Біблії сказано, що Земля кругла, а деякі трактування Священного Писання підтверджують гелиоцентрическое пристрій світу:
Книга пророка Ісаї, 40:22: «Він Той, хто сидить над шаром Землі...»;
Книга Йова (Йов 26:7): «Він (Бог) розпростер північ над пустотою, на нічому він Землю повісив»;
(Йова 26:10): «Межу провів над поверхнею води, до кордонів світла з темрявою».
Користь і шкода інквізиції
Подібна неоднозначність біблійних образів Землі, Сонця та інших небесних тіл можна пояснити тим, що Святе Письмо не мало своєю метою розкрити фізичний пристрій Всесвіту, а покликане служити лише спасіння душі людської. Однак у Середні віки церква, будучи переднім фронтом науки, змушена була шукати істину. І їй доводилось або йти на компроміси з теоріями різних вчених, або забороняти їм наукову діяльність, оскільки поєднати отримані ними висновки з деякими біблійними трактуваннями, а також з пануючою на той час теорією Аристотеля - Птолемея, не виходило.
Так, Галілео Галілея (1564-1642) визнали єретиком за його активну пропаганду геліоцентричної системи світу, обґрунтовану ще на початку XVI століття Миколою Коперником (1473-1543). Саме ж скандальне і сумне діяння інквізиції — спалення на багатті Джордано Бруно в 1600 році — відомо кожному школяреві. Правда, на самому справі вирок інквізиції по справі ченця Бруно Ноланца ніякого відношення до його міркуванням про геліоцентричної системі небесних тіл не мав, його звинуватили в запереченні основних християнських догматів. Однак стійкість цього міфу говорить про глибоку важливості праць вчених-астрономів для сучасних науки і релігії.
Сказано в Корані, що Земля кругла?
Оскільки пророк Мухаммед був одним з пізніх засновників монотеїстичної релігії, Коран увібрав в себе найбільш передові ідеї науки і релігії, засновані на колосальних скарби знань вчених мужів Сходу. У цій священній книзі також є свідчення на користь круглої форми Землі.
"Він покриває вночі день, який поспішно за нею" [9].
"Він обвиває вночі день і обвиває днем ніч"[11].
Подібна безперервна циклічність і рівномірне накладення дня і ночі явно вказує на сферичність Землі. І абсолютно однозначно використаний дієслово "обвиває", підкреслюючи саме круговий рух світила навколо кулі Землі.
"Ні й ні! Клянуся Господом востоков і западов! Воістину, Ми в змозі" [13].
Очевидно, що на плоскій Землі може бути лише один захід і один схід, і тільки на круглій їх багато. Положення ж западов і востоков змінюється відносно горизонту внаслідок обертання Землі.
«Знаменням для них є мертва земля, яку Ми оживили і витягли з неї зерно, яким вони харчуються» (36:33)
І ще одна цитата з Корану:
«Сонце пливе до свого місцеперебування. Таке предустановление Могутнього, Знає. Ми визначили для місяця положення, поки вона знову не стає подібна старої пальмової гілки. Сонцю не належить наздоганяти місяць, і ніч не випереджає день. Кожен пливе по орбіті» (36:38-40).
Також у Священній книзі мусульман є унікальний айат зі словами "Після того Він розпростер землю" (79:30), де був використаний особливий арабський дієслово "так-ха", має два значення: "розстеляти" і "округлити". Це дуже образно підкреслює, що з вершини земля здається розпростертої, в той час як має округлу форму.
До нових відкриттів
Наша планета з усіма легендами, міфами, оповідями, теоріями та доказами про неї і сьогодні представляє науковий, соціальний та релігійний інтерес. Вже ніхто не береться стверджувати, що планета вивчена повністю, безліч загадок таїть вона в собі і майбутнім поколінням належить зробити чимало неймовірних відкриттів.
Категория: Студентам