Відкриття Японії. Історія Японії


Опубликованно 08.04.2018 00:56

Відкриття Японії. Історія Японії

Теплим липневим днем 1853 року японці, які зібралися на березі бухти Урага, вперше в житті побачили пароплави. Американська ескадра під командуванням Метью Перрі, давши кілька сигнальних залпів з корабельних гармат, викликала паніку серед місцевого населення. Цей день в історії часто пов'язують з насильницьким відкриттям Японії. Як і чому це сталося? Відповідь слід шукати в минулому Країни висхідного сонця.Відособлений світ

Острівна держава Японія, на відміну від своїх азіатських сусідів, протягом всієї історії було захищене від постійних ворожих вторгнень. Втім, це жодною мірою не означає, що країна була закрита для іноземного впливу, зокрема європейського.

Починаючи з XV століття, португальські, іспанські, а потім англійські, голландські і французькі мореплавці відкривали і активно освоювали нові території. Слідом за ними прибували місіонери, ревно проповідували християнство язичницьким народам.

У XVI столітті європейські купці досягли далекосхідних островів. В їх трюмах кораблів серед різних товарів та вогнепальну зброю, невідоме до цього часу в Країні висхідного сонця. Португальські і іспанські місіонери не без успіху почали тут своє проповідницьке служіння. Таким чином відбулося перше відкриття Японії європейцями.Об'єднання країни

Чужоземне вплив особливо сильним було на острові Кюсю. Тому є просте пояснення: місцеві феодали, сопротивлявшиеся об'єднанню країни, розраховували на іноземну допомогу у міжусобній боротьбі. Це мало під собою підстави, оскільки пірати і купці привозили з Європи вогнепальну зброю.

Як і багато інші середньовічні країни, Японія переживала період феодальної роздробленості, поки в XVI столітті не намітилася тенденція до створення централізованої держави. До кінця століття адміністративна і військова влада майже у всій Японії була зосереджена в руках могутнього феодала Тойотоми Хідейосі.

Зрозуміло, не вся знать в країні була цим задоволена. Тому відкриття Японії європейцями в XVI столітті було як не можна до речі для чинили опір централізації феодалів. Вони приймали християнство, залучали у свої порти іспанські і португальські торговельні кораблі, що привозили зброю, і навіть відправляли в Європу власні посольства.Сьогунат Токугави

Після смерті Тойотоми Хідейосі між феодалами, почалася боротьба за владу, переможцем з якої вийшов Токугава Іеясу. У 1603 році його проголосили сегуном – головнокомандувачем. Його будинок панував до моменту вторинного, на цей раз насильницького відкриття Японії. Імператор ставав номінальною фігурою, а фактична влада в державі зосередилася в руках сьогуна.

Під час правління Токугави Іеясу і його сина було завершено об'єднання країни. І хоча поділ на окремі князівства збереглося, вони представляли собою не політичні, а судово-адміністративні одиниці. Столицею об'єднаної держави стало місто Едо – сучасний Токіо.Сакоку – політика самоізоляції Японії

Токугава Іеясу вмів отримувати вигоду з контактів з іноземцями. У 1600 році в країну прибули голландські протестанти. Католицькі священики зажадали страти єретиків. Однак далекоглядний Токугава не тільки вважав за краще залишити їх в живих, але і наблизив до себе англійця Вільяма Адамса – капітан голландського корабля. Той став цінним джерелом технічної та політичної інформації. Адамс – єдиний в історії іноземець, який отримав статус самурая з правом особистого доступу до сьогуну.

Правда, на заході днів Токугаву стали дратувати чвари та інтриги європейців. Тому християнство було в Японії заборонено в 1614 році. Його син і наступник підтримав не тільки гоніння християн, але і в рік смерті батька (1616) видав указ про закриття всіх портів для іноземних кораблів, за винятком Хирадо і Нагасакі.

Але навіть у них з 1624 року перестали пускати іспанські кораблі за підтримку католицьких місіонерів, а з 1638-му доступ у порти був закритий і для португальських суден. Англійці ще в 1623 році припинили торгові операції з Японією. Єдині, хто зберегли право торгівлі, були голландці, які брали участь у придушенні повстання японських християн на острові Кюсю в 1637-1638 рр.

Фінальними актами політики Сакоку стали:заборона на будівництво кораблів, які могли ходити далеко в море;заборона японцям, які живуть в інших країнах, повертатися на батьківщину;висилка дітей від змішаних шлюбів з країни.

Таке положення речей сьогунат Токугава підтримував аж до відкриття Японії через 200 років.Життя в ізоляції

Свідоме відокремлення від іноземного впливу в певній мірі сприяв збереженню феодального ладу в країні. Однак централізація держави поклала кінець руйнівним міжусобних воєн та сприяла стабільності в суспільстві.

Право заходити в японські порти щорічно мали лише тридцять китайських кораблів і два голландських. Вони привозили товари дрібної розкоші, не мали великої цінності. Крім того, команди іноземних судів служили джерелом інформації про життя, що протікала за межами країни.

Зрозуміло, політику самоізоляції важко назвати прогресивною. Тим не менше, саме в цей період японської історії з'явилася:національна драма кабукі;поезія хайку;мистецтво вирощування бонсай – мініатюрних дерев;гравюра по дереву;плебейські романи;школа чайної церемонії Ура Сэнке, яка існує і сьогодні.

Але про всіх цих культурних досягненнях світ дізнався тільки після відкриття Японії в середині XIX століття.Контакти з російськими мореплавцями

Першою вдалою дипломатичною місією Росії вважається експедиція поручика Адама Лаксмана, організована за наказом Катерини Великої восени 1792 року. Правда, по ряду причин її результати не були закріплені. Тому коли в 1804 році російське посольство на чолі з Резанова прибуло в Нагасакі, його чекав вельми ворожий прийом. Всі пропозиції про встановлення міждержавних зв'язків і торгівлі були відкинуті сегуном Іенарі.

Війна з Наполеоном і суперництво з Великобританією надалі відвернули увагу російського уряду від спроб встановити зовнішньополітичні зв'язки з Японією в 19 столітті, точніше у першій його половині. Незважаючи на це, у 40-50-ті роки Росія пильно стежила за все зростаючим інтересом Сполучених Штатів до відкриття Японії, нехай навіть силою зброї.Прихід варварів

Війна Мексики та Сполучених Штатів (1846-1848 рр.) закінчилася приєднанням Каліфорнії до США, завдяки чому американський флот отримав вихід в Тихий океан. У його водах в той час процвітав прибутковий китобійний бізнес. Американці вважали, і не без підстав, що японські порти – ідеальне місце, де їх суду могли б зупинятися на ремонт і поповнювати запаси продовольства.

1853 рік вважається роком відкриття Японії, причому насильницького, оскільки саме тоді відбулися події, згадані на початку статті. Військова ескадра, якою командував капітан Перрі, погрожуючи при необхідності пролити кров, силою змусила сьогуна вислухати вимоги американської сторони. Японці назвали ці події «приходом варварів».

Через рік Перрі М. повернувся в супроводі великої кількості кораблів. Він привіз мініатюрні копії досягнень західної цивілізації: телеграф, залізницю, колекцію зброї, телескоп, залізну піч та інші подарунки. У цей приїзд Перрі уклав бажане американським урядом угоду про дружбу, через кілька років замінене договором про торгівлю. Подібні документи незабаром були підписані між Японією та іншими країнами, включаючи Росію.Наслідки відкриття Японії

Крах політики самоізоляції мав як позитивні, так і негативні наслідки для країни. До перших історики відносять:повалення режиму сьогунату;реформи в соціальній і військовій сфері, а також в економіці і політиці.

Настільки глобальні перетворення дозволили Японії в 19 столітті швидко подолати відставання від розвинених країн світу у військово-технічній галузі, що дало їй можливість домогтися перегляду нав'язаних раніше торговельних договорів.

Останні спровокували масове розорення японських ремісників, чиї вироби не могли конкурувати з більш дешевими товарами фабричного виробництва. До інших негативних наслідків відкриття країни дослідники зараховують:знецінення місцевої валюти;зростання цін;посилення феодального гніту в селі.

У підсумку проведені реформи з одного боку допомогли Японії уникнути політичної залежності від західних держав, а з іншого - стати однією з передових країн Азії.


banner14

Категория: Студентам