Що Менделєєв винайшов для потреб армії. Історія і доля винаходу
Опубликованно 12.04.2018 09:20
Д. І. Менделєєв був геніальним російським ученим-енциклопедистом, який зробив багато важливих відкриттів для різних областей науки і техніки. Багатьом відомо, що він є автором «Основ хімії» та періодичного закону хімічних елементів. Однак про те, що Менделєєв винайшов для потреб армії, знають не всі. Передісторія
Навесні 1890 року у Дмитра Івановича відбулася розмова з віце-адміралом Н. М. Чихачевым, займав посаду керуючого Морським міністерством. Він запропонував ученому взяти активну участь в проекті по створенню вітчизняного бездимного пороху, який би підходив для корабельних артилерійських знарядь. Відомо, що до того часу такий вже мали армії Франції та Англії.
Піроксилін був основою вже існуючих бездимних порохів. Його отримували з бавовняної вати, яку обробляли сумішшю, що складається з сірчаної та азотної кислот. В ту епоху подібні технології завжди трималися в секреті. Менделєєв, не роздумуючи, взявся за вирішення цієї непростої задачі.
Вчений узяв собі в помічники Л. Р. Федотова і В. М. Чельцова. Вже на початку червня Менделєєв разом з ними вирушив у Лондон. Там він зустрічався з багатьма вченими-хіміками, а також відвідав кілька лабораторій, проте ніхто з них так і розкрив йому секрет виробництва бездимного пороху. Тоді він їде до Франції. В лабораторії Е. Саро йому продемонстрували випробування бездимного пороху і навіть дали зразок вагою 2 грами. Він ретельно досліджував його властивості і зробив висновок, що він непридатний для корабельних гармат. Про це він доповів міністру Чихачьова. Доля винаходу
Незабаром Дмитру Івановичу запропонували роботу в добре обладнаній науково-технічної лабораторії, де він почав проводити різні досліди. У тому ж році йому вдалося відкрити пироколлодий, який перевершив всі іноземні аналоги. Саме його вчений і запропонував використовувати в якості пороху.
У 1892 році ця речовина пройшло випробування. Пироколлодийный порох Менделєєва показав прекрасні результати за підсумками стрільб з 47-міліметрових гармат. Однак бюрократичні зволікання і нестикування в роботі відразу декількох міністерств завадили взяти на озброєння цей винахід. Треба сказати, що воно не було засекречено належним чином, тому незабаром про нього дізналися на Заході. В результаті відкриття пироколлодийного пороху було запатентовано нікому не відомим американським лейтенантом ВМФ Д. Бернаду.
Те, що Менделєєв винайшов для потреб армії, Росії під час Першої світової довелося закуповувати у Сполучених Штатів. По суті, це був той самий пироколлодийный порох, який синтезував у лабораторії російський вчений.
Категория: Студентам