Характеристика братів з казки "Коник-Горбоконик" П. Єршова: опис і образи
Опубликованно 13.04.2018 00:35
Віршована казка Петра Павловича Єршова "Коник-Горбоконик" була написана їм, коли автор був студентом Санкт-Петербурзького університету, і опубліковано в 1834 році. Сам автор говорив, що казка по-справжньому народна, оскільки він записував її, слухаючи у виконанні російських казок. Свою роботу, як говорив Єршов, він бачив лише в тому, що надав цій історії літературну форму.
Проте в даний час серед літературознавців ще не закінчені спори про авторство. Є навіть думка, що вся казка, або деякі її фрагменти належать перу А. С. Пушкіна.
Так це чи ні, але казка "Коник-Горбоконик" стала справжньою перлиною казкового літературної творчості. При цьому твір містить у собі і що існували в російській мові приповідки, і риси самобутнього народного гумору, і добре знайомих фольклорних персонажів, і типові сюжетні повороти.
А тепер приступимо до характеристиці трьох братів з казки "Коник-Горбоконик".Початок казки
Перша частина починається з традиційного казкового зачину: в одному селі жив-був старий. Було у нього три сини: Данило, Гаврило та молодший Ванюшка.
У загальній характеристиці трьох братів з казки "Коник-Горбоконик" старшому дається наступна характеристика: "розумний був чолов'яга". Середній з братів був "і так, і сяк" – це, мабуть, означає, що сказати про нього особливо нічого, а третій був, звичайно, названий автором дурнем.
Якщо пам'ятати про те, що в російській казці до щасливого фіналу завжди приходить якраз дурачина, який і виявляється самим кмітливим, то розумний – найгірша з характеристик 3 братів з казки "Коник-Горбоконик". Це – логіка навпаки, антитеза, характерна для російських казкових історій. Стало бути, дурнем-то в підсумку виявиться старший брат.
Як-то занадився злодій до них на поля ворушити пшеницю. Вирішили сини чатувати ночами посіви по черзі. Почав старший Данила, та струсів, зарився в сіно. Продовжив Гаврило, так замерз і продрожал всю ніч під парканом у сусідки. Але обидва збрехали батькові, що вартували справно і все було в порядку.
Дійшла черга до Івана. Вмовили його піти на полі, лише пообіцявши придбати подарунків. Молодший з братів, напевно, повинен видатися читачеві то зовсім хлопчиськом, то дурником, то страшним ледарем. Але в образі Івана ці риси можуть бути злиті воєдино, навіть враховуючи загальну характеристику братів з казки "Коник-Горбоконик".
Вистежив Ваня вночі на полі білу кобилицю і зміг її осідлати. Кобилиця мчала як стріла, над полями, але так і не змогла скинути вершника. Пообіцяла вона тоді Іванові, що віддасть в обмін на свободу трьох своїх синів-коней. Двох рослих золотогривых і одного зростанням в три вершка (вершок дорівнює 4,45 см), з двома горбами і з вухами завдовжки в аршин (аршин – 0,7 м). Цілком казкові, нереальні габарити, чи не правда?
Характерно, що Ваня не говорить правди ні батька, ні братів про пригоду на полі, а бреше за звичкою. Але ж старші брати збрехали, бо їм соромно було зізнаватися у своїй боягузтві, а чому збрехав молодший брат? Дурень повинен бути простий та не вміти брехати. Але молодший брат, виявляється, зовсім не простий, стало бути, і не зовсім дурень. Цей виникле питання (чи то дурень, чи ні) дозволяє читачеві розглядати і характеристику братів з казки "Коник-Горбоконик" з нової, несподіваної сторони. Вночі у лісі
Побачили брати двох чудових коней у Івана і повели їх, вирішивши продати столичним боярам. Це, звичайно, дає характеристику братам з казки "Коник-Горбоконик" як особистостям хитрим і жадібним. Але на те й казка, щоб героєві-дурнику протистояв цілий світ, і навіть близькі люди зраджували, а він граючись здобував перемогу і всіх прощав.
Іван на своєму Коники-Горбунок наздогнав братів. Почав совістити, а вони йому відповіли, що працюють цілими днями, а ледь вистачає на життя, батько старий вже, не помічник. А що якщо трапиться неврожай, як жити? Треба продати коней за хороші гроші, все легше. У Вані душа добра, він, звичайно, погодився, і поїхали вони всі разом в місто.
Стали на ночівлю в лісі. Раптом помітили неподалік світло і послали старші молодшого брата навмання, розжитися вогнем. Між тим подумали: раптом трапиться йому пропасти, туди йому й дорога. Цей епізод дозволяє дати характеристику двом старшим братам з казки "Коник-Горбоконик" ще й як жорстоким людям, не відчувають до молодшого брата жодних родинних почуттів.
Сів на свого Коника Іван, і вони понеслися над лісом. Бачить: виблискує на землі перо Жар-птиці. Горбоконик радив не брати його, але Іван взяв, загорнув у ганчірку, сунув в шапку й повернувся до братів, сказавши тим, що це горів у лісі трухлявий пень.В столиці
Приїхали вони і встали в кінний ряд, тобто там, де торгували кіньми. Їх вороные коні із золотими гривами та алмазними копитами викликали загальний подив. Городничий доповів царю про незвичайні скакунах, той і купив їх, давши Вані десять шапок срібла.
Але не дали коні відвести себе царським конюхам, цареві довелося брати Івана на службу.
А два старших брата, отримавши від Івана гроші, вирушили в рідне село, де незабаром одружилися і стали жити-поживати.
На цьому закінчується перша частина казки і починається друга, де про старших братів ми вже не почуємо.Частина друга. На службі царській
Не до вподоби припав царського спальника, боярському синові, Іван. Задумав він його вапна. Вкрав у Вані перо Жар-птиці і відніс царю, додавши, що дістане Іван, будь то царський наказ, і саму пташку. Цар наказав. Іван зажурився було, але обіцяв допомогти йому вірний його Коник.
Дістали вони Жар-птицю, справа виявилася нехитрим. Цар на радощах призначив Івана царським стремянным. Але недруг Вані не дрімав і прийшов до царя з черговою вигадкою: мовляв, хвалився новий стремянный, що привезе заморську небаченої краси Цар-дівицю, якщо цар накаже.
Завдяки чудовому свого Коника, який все знає, Ваня виконує це доручення. Цар вирішив одружитися на Цар-дівиці, але та перш зажадала відшукати свій перстень, залишений в океані. Цар, звичайно, знову посилає Ваню, і той відправляється в шлях.Частина третя. Подальша служба Івана
Йому довелося виручати з мимовільної ув'язнення гігантського Кита, заглянути в гості до Сонця і Місяця, але і це доручення Іван виконав. А дівчина знову відмовила царя – надто вже він старий. Нехай перш помолодшає. Але як це зробити? Дуже просто: викупайся спочатку в киплячому молоці, потім стрибни в казан з окропом, а потім в крижану воду.
Цар вирішив, нехай спочатку Іван спробує, а там подивимося. Ваня хотів відмовитися, але той пригрозив катувати хлопця на смерть. Як зазвичай, Ваня зажурився і відправився на сінник до свого Коника.
Вранці, перш ніж опинитися в котлі, за порадою Коника він попросив дозволу попрощатися зі своїм другом. Коник хвостом махнув, морду в котли опустив, Іван встав в молоко і воду, і повернувся ставним і гарним добрим молодцем. Цар, подивувавшись, теж стрибнув у котел, так і зварився. А Цар-дівиця оголосила Івана своїм нареченим і майбутнім царем. На сцені народного тріумфування казка закінчується.Підсумок. Характеристика братів
Щоб дати загальну характеристику братам з казки "Коник-Горбоконик", треба зауважити, що образ Иванушки обов'язково нагадає читачеві Омелька з російських казок. Той теж був великим лежебокою, але при цьому добродушним і шляхетним юнаком. Природна кмітливість і при цьому наївність і простота допомагає йому, нічому не дивуючись, освоювати найрізноманітніші простору світу – і реальний, і казковий, незвичайний.
Іван був близький народному свідомості і тим, що нічому особливо не опирався, пливучи за течією. Але був щирим і чесним. Треба виконувати царське доручення – що ж робити? А тут і незвичайний помічник знайшовся і виручив з біди. Треба їхати за тридев'ять земель – поїхали.
Але при всьому цьому він може і схитрувати, і збрехати, і понапридумувати багато чого, не змінюючи, втім, своєї основної доброї сутності.
В цілому Іван несильний людина, йому не доводиться приймати складних і важких рішень. Він багато в чому діє, довіряючись чарівного помічника. А отримав він цього помічника, тому що чесно виконував свою роботу. Тільки таким людям, на думку російської людини, і може пощастити в життя.
Як же дати характеристику старшому братові з казки "Коник-горбоконик"? Дуже просто. Згадаймо для цього другу сторону селянської душі – скупість, хитрість, коли треба, жорсткість. І лінь. Лінь взагалі для російської людини характерна: адже всі три брати у казці ліниві. І не тільки в цій казці.
Данило – антипод Івана. Але він його брат, і це, звичайно, неспроста.
Не обійтися в цьому аналізі і без характеристики середнього з братів з казки "Коник-Горбоконик". Чому про нього сказано так незрозуміло: "і так, і сяк"? Мабуть тому, що він у всьому слухається старшого брата, підпорядковується йому та вважає старшим в сім'ї.
Така характеристика 3 братів з казки "Коник-Горбоконик".
Категория: Студентам