Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі дитячого садка
Опубликованно 28.04.2018 14:12
Широта і багатство уявлень дошкільника про світ речей, про суспільне життя, про явища природи багато в чому визначають його розумовий і моральний розвиток. З цих відомостей він черпає знання, корисні для його занять і ігор. Ці уявлення накладають незгладимий відбиток на стосунки дитини не тільки з однолітками, але і з дорослими.
Чим яскравіше і правильніше будуть складатися враження дошкільнят, тим більше у них буде знань, тим більш цікавою і змістовною стане їх життя. Завдання навчання
Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі дуже важливі для дітей. По суті, вони виділяються в окремий предмет навчання. Знайомство з тим, що оточує малюків, систематично проводяться під час екскурсій і бесід, читання оповідань педагогів, під час показу діафільмів, розгляданні картин, а також у процесі навчальних ігор.
Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі, на відміну від тих, які розвивають у малюків математичні уявлення і мова, а також розкривають перед ними явища суспільного життя, знаходяться у центрі уваги педагога.
Вихователь поступово і послідовно виробляє у дітей правильне уявлення про конкретних, близьких і доступних їм факти, що розкривають побут людей та їхню працю.
При цьому педагогу недостатньо навчити малюків розрізняти зовнішні властивості предметів, в тому числі їх форму, колір та інші ознаки. Важливо стимулювати активність дошкільнят до самостійного пізнання і освоєння навколишнього світу. Планування роботи
Для полегшення своєї діяльності педагогом повинно бути заздалегідь обдумане зміст занять з ознайомлення з навколишнім світом у підготовчій групі. При цьому план заходів повинен містити їх конкретні теми. У ході підготовки до занять педагог може проявити творчий підхід до справи. У план заходів їм включаються ігрові варіативні, а також проблемні ситуації різного характеру. Все це дозволяє зробити заняття з навколишнього світу в підготовчій групі більш успішними і значущими. При вивченні кожної з тим дошкільнятам можна запропонувати ігрові завдання у вигляді ребусів, загадок і малюнків-отгадок. Тонкощі методики
Педагогам слід мати на увазі, що проводяться за ФГОС заняття з навколишнього світу в підготовчій групі ні в якому разі не повинні: обмежитися лише монологом-розповіддю про явища і предмети дійсності; перевантажувати дошкільників великою кількістю запитань; зводити всю організацію дітьми лише до пізнавальних уроків.
Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі повинні включати в себе якомога більше різних дій. Дітям може бути запропоновано посидіти на дивані або на стільці, надіти одяг, пригостити бабусю, запросити маму і т. д., сходити на екскурсію, брати участь у вікторині і т. д.
Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі дитячого саду повинні бути побудовані з урахуванням психологічних особливостей дітей. При цьому педагогові необхідно підбирати адекватні засоби і форми, прийоми і методи взаємодії, що дозволить зробити цей процес максимально ефективним та доступним. Проведення ігор
Яким чином повинно бути побудоване навчання в підготовчій групі дитячого саду, яка передбачає знайомство дошкільнят з навколишнім світом? Найчастіше його проводять у вигляді ігор-занять або звичайних дидактичних ігор, коли існуючі правила регулюють взаємовідносини і дії дітей, а вірне рішення поставлених завдань є основною метою всіх дій. Ускладнення завдань
При організації такої діяльності педагогу важливо створити таку атмосферу в групі, при якій кожен дитина буде здатний реалізувати власну активність. Крім цього, проводяться вихователем гри можуть бути ускладнені. Цього можна досягти одним з наступних методів: включити в заняття «подорож» дітей в минуле, а також в сьогодення і майбутнє розглянутих предметів (залежно від віку дошкільнят): збільшити кількість таких «подорожей»; змінити кількість команд та учасників у кожній з них; включити завдання на малювання досліджуваного предмета і т. д.
Використання дидактичних ігор педагогом може бути здійснено не тільки в ході спільної діяльності вихователя і дітей. Дошкільнята нерідко залучаються і до самостійної роботи. Це дозволяє стимулювати їх активність у процесі вивчення навколишнього світу.
Діти, які відвідують підготовчу групу дитячого саду, повинні вміти діяти самостійно виходячи із заданого алгоритму, а після отримання результату бути готовими скласти власний хід дій, виходячи із запропонованої моделі.
Основною метою таких занять є навчання дошкільнят вміння визначати властивості і структуру, ознаки предметів, а також особливості взаємодії їх ознак, представляючи все в загальній системі взаємозалежностей і взаємозв'язків (функціонування і будову, призначення та існування в просторі і в часі). Розглянемо зразкові теми для проведення занять. Знайомство з порами року
Знання хлопчиків та дівчаток про навколишній світ з віком постійно збагачуються. Дорослі допомагають малюкові знайомитися з живою і неживою природою, а також пізнавати соціальні явища.
Заняття з навколишнього світу в підготовчій групі на тему «Зима» дозволять дитині більш детально познайомитися з цим сезоном. Що особливо характерно для нього? Звичайно, всі знають, що взимку холодно. Але ж деколи бувають і відлиги? Так що зима відрізняється від весни? Це і повинен з'ясувати педагог разом з дітьми, які в старшому дошкільному віці вже цікавляться всім, що бачать навколо. При цьому може бути проведено і заняття в підготовчій групі «Навколишній світ – весна».
Основною метою такого навчання має стати закріплення у дітей уміння описувати предмети за їх основними ознаками. При цьому у дошкільників передбачається активізація вживання складних речень, а також прикметників. Проведені заняття дозволяють вправлятися в регуляції інтонації, темпу, сили голосу, а також виділення звуку в слові.
В ході навчального процесу у дітей закріплюються уявлення про характерні риси різних пір року. При цьому педагог на початку навчального року, звичайно ж, повинен включити у свої плани заняття з навколишнього світу в підготовчій групі на тему «Осінь».
На таких уроках дітям має пропонуватися твір небилиць, що сприятиме розвитку їх мислення і фантазії.
Заняття за тематикою часів року дозволять виховати у дошкільників любові до рідного краю, до природи. Особливо ефективно їх проведення під час скоєних дітьми прогулянок. Осінь
Діти, які відвідують старшу групу дитячого саду, на прогулянках знайомляться з існуючим різноманіттям сезонних явищ. Свої знання вони повинні узагальнювати, виділяючи ознаки осені.
На кожному з таких занять-прогулянок вихователю необхідно залучати дошкільників до спостереження. При цьому діти, які відвідують старшу групу, повинні пізнати ту послідовність змін, яку мають осінні явища. Наприклад, ранньої часом листя на деревах тільки жовтіє, а після починають опадати і т. д. Знайомство з неживою природою
В процесі прогулянок і перед ними вихователю важливо навчити дітей спостерігати за змінами погоди, питати, як потрібно одягнутися на вулицю, і які при цьому взяти з собою іграшки. Дошкільнята повинні розуміти, що за вікном ясно чи похмуро, вітряно або тихо, мрячить дощик або сухо.
Вихователь повинен вказувати на відмінності в природі, які можна спостерігати в залежності від погоди. Наприклад, при вітрі гойдаються дерева і над землею летять сухе листя. При цьому вихователем може бути запропонована гра з вертушками. Вона дозволить дітям познайомитися з силою вітру.
Хлопці, спостерігаючи за погодою, дізнаються, що при настанні осені сонце яскравіше, а дні довше. Після небо частіше починає покриватися хмарами. Дні стають короткими і похмурими.
З дітьми, які відвідують підготовчу групу, може бути проведено 2-3 екскурсії в найближчий парк або сад. Використовуючи подібну методику, дошкільнят знайомлять з іншими порами року. Спостереження за тваринами
Дитині необхідно ознайомитися і з цим дивовижним світом живих істот. Він повинен мати уявлення про те, де живуть тварини і як вони пересуваються. Йому необхідно знати, що деякі з них можуть не тільки бігати по землі, але і плавати (наприклад, собака).
Розповідати дитині потрібно і про те, чим живляться тварини, а також про їх домашніх видах. Це окрема тема занять. Дошкільникам необхідно дати уявлення про тих тварин, які живуть разом з людиною, допомагаючи йому. Так, корова дає нам молоко, а курка яйця. Від вівці ми отримуємо шерсть, а кінь перевозить наші вантажі. Хорошим сторожем для будинку є собака, а кішка ловить в наших оселях мишей.
Чоловік доглядає за свійськими тваринами і годує їх. Для корів і коней він, наприклад, заготовлює літом сіно. Дикі тварини змушені самі добувати їжу.Подібні розповіді прищеплюють дітям первинні біологічні уявлення про світ. Вивчення фізичних явищ
Для таких занять учитель не знадобиться лазер, осцилограф або синхрофазатрон. Дошкільника необхідно ознайомити з таким явищем, як плавання тел. Для цього в таз з водою опускаються різні предмети. В результаті експерименту дитина з'ясовує, який з них тоне, а який залишається на поверхні.
Можуть бути проведені й інші експерименти. Наприклад, по розчиненню якої-небудь речовини у воді. Для цього знадобиться стакан. В неї наливається тепла вода. У склянку насипається ложечка цукру або солі. Попередньо вихователь повинен запитати у дітей, що, на їх думку, станеться далі. Швидше за все, вони зможуть відповісти правильно. Так, цукор або сіль розчинилися. Може вони зовсім зникли? Немає. Діти повинні зрозуміти, що речовини перейшли в інший стан.
Знайомство з фізичними явищами дає дітям уявлення про властивості різних матеріалів. Одні з них тверді (камінь, дерево, метал). Якщо натиснути на них, то форми своєї вони не змінять. Є й м'які матеріали. Це вата, тканина і пластилін. При натискуванні їх форма змінюється досить легко. Є й такі матеріали, які на дотик тверді (фаянс, скло), але при цьому можуть легко розбитись. Екологічна вікторина
Підсумкове відкрите заняття «Навколишній світ» у підготовчій групі може бути проведено саме у цій формі. Його основною метою є узагальнення знань дітей. Серед завдань проведення підсумкового заняття «Навколишній світ» у підготовчій групі можна виділити:
узагальнення і уточнення знань дошкільників про тваринному і рослинному світі; вміння розпізнавати птахів, гриби і ягоди по їх зображенням; виховання любові до природи; створення умов для розвитку пам'яті, а також логічного і наочно-образного мислення; виховання почуття товариства і взаємодопомоги; розвиток зв'язного мовлення і здатність давати відповіді на питання швидко і чітко.
Підсумкове заняття «Навколишній світ» у підготовчій групі вихователь проводить у формі вікторини. Для цього він розбиває дітей на дві команди. Одна з них – «Зайчики», а друга – «Білочки». Діти повинні відповідати на питання ведучого, отримуючи за кожну правильну відповідь шишку. Перемагають ті учасники, які набрали більше.
Педагог проводить з дітьми і безліч інших цікавих ігор, пропонує їм розгадати загадки, домалювати картинки з тваринами і рослинами і т. д. Під час занять не варто забувати і про физкультминутке. Всі дії супроводжуються веселими віршами і музикою.
Категория: Студентам