Що таке рикошет? Значення слова, приклади
Опубликованно 02.05.2018 02:45
У сучасній російській мові з кожним роком стає все більше запозичених іноземних слів. Це тенденція, від якої нікуди не дітися. В той же час мало кому відомо, що процес запозичення іноземних слів почався давно і був пов'язаний в основному з розвитком військової справи. Втім, зустрічаються випадки, коли слово, що з'явилося в одній сфері, поступово перебирається і в інші.
Слово «рикошет» – один із прикладів такого запозичення. Що таке рикошет? Коли і звідки це слово потрапило в російську мову? Які значення рикошет має в даний час, в яких сферах? Всю інформацію, пов'язану з цим словом, можна знайти, прочитавши невеличку статтю. Походження
За результатами дослідження, проведеного лінгвістами, в сучасній російській мові більше півтора тисяч слів, «перекочували» сюди з французької мови. Серед них такі звичні, як листоноша, компаньйон, абрикос, секретар, фужер, екран. Винятком не стало і слово «рикошет».
Отже, значення слова рикошет (від французького – ricochet) – відображення об'єкта від поверхні при зіткненні під гострим кутом.
Слово це запозичено з французької мови приблизно в 17-м столітті, що пов'язано з розвитком вогнепальної зброї в Російській імперії. Вживання в балістиці
Що таке рикошет балістика? Це поняття неприємно для більшості стрільців. Рикошетить в даному випадку снаряд, випущений стрільцем, як правило, куля. В балістиці під кулі рикошетом розуміється відображення снаряда поверхнею перешкоди, про яку снаряд вдаряється під кутом, як правило, гострим, що супроводжується характерним завывающим звуком. Закономірності в рикошет збройового снаряда
При вивченні явища рикошету снаряда зброярі виявили кілька явних закономірностей.
По-перше, чим легше снаряд і чим вище швидкість, тим більше його шанси відбитися від поверхні.
По-друге, шанс рикошету збільшується при такій траєкторії польоту кулі, при якій забезпечується зіткнення снаряда з поверхнею під гострим кутом. Виходить, що чим гостріше кут, тим вище шанс рикошету? У більшості випадків це так, але бувають і деякі винятки.
По-третє, чим твердіше поверхню, тим вище шанси кулі піти у рикошет. Відомі рідкісні випадки, коли куля рикошетить від поверхні навіть при прямому попаданні, наприклад, при стрільбі по рейках, зробленим з особливо міцної сталі і мають значну товщину. Також очевидці описують випадки, коли кулі при влученні в тверду поверхню відвалу при стрільбі по мішенях поверталися рикошетом тому і пролітали в небезпечній близькості від стрільців.
По-четверте, після рикошету під гострим кутом значно підвищуються властивості снаряда уразити живу силу противника. За певних обставин навіть доцільно вести вогонь рикошетом для досягнення найкращого результату.
Відобразити снаряд, як з'ясувалося, здатна не тільки дуже тверда поверхня. Доведено, що рикошети можуть вийти і від снігу, і навіть від води. У випадку з останньою поверхнею необхідно, щоб кут траєкторії польоту кулі при зіткненні з поверхнею повинен варіювався від 8 до 12 градусів.
Парадоксально, що практично виключений рикошет при зіткненні кулі з поверхнею на дуже великій швидкості (швидше 1 000 метрів в секунду).
Куля, що дала рикошет, випущена з мисливської нарізної зброї, може пролетіти до 2 700 метрів, при цьому довгий час зберігаючи здатність нанести значні ушкодження мети аж до смертельного результату.
Всі перераховані вище факти роблять рикошет дуже небезпечним явищем, здатним призвести до трагічних наслідків. Приклади невдалих кульових рикошетів
Наприклад, у квітні 2014 року до Центральної районної лікарні Воронезької області була доставлена жінка з вогнепальним пораненням в голову. При з'ясуванні фактів події було встановлено, що жінка при отриманні поранення знаходилась на цвинтарі, де доглядала за могилами родичів. На відстані одного кілометра від кладовища знаходилося військове стрільбище, де двоє чоловіків пристреливали свою зброю. Незважаючи на те що стрільбищі було обладнано за всіма вимогами, офіційна версія – рикошет кулі, що пролетіла більше кілометра і потрапила в голову потерпілої. Жінка дивом залишилася в живих.
Ще один випадок, який увійшов в історію кримінального права Сполучених Штатів Америки, завершився більш трагічним результатом. Снаряд, випущений з пістолета "Парабелум", пролетів над поверхнею океану неймовірне для такої зброї відстань – 5 миль! Правда, при цьому приблизно куля зробила кілька рикошетів про рівну гладь океанічної води. Шматок свинцю «фінішував» на скроні жінки, що рухається по прибережній автостраді вздовж океану на своєму автомобілі з відкидним верхом. Жінка померла на місці.
Подібних випадків описується безліч, і саме тому при стрільбі завжди необхідно керуватися правилами техніки безпеки і нормами мисливської етики. Зброя – вкрай небезпечна річ, в більшості своїй не призначений для ігор і розваг. Ніколи з абсолютною впевненістю можна сказати, куля відрикошетила чи ні. Поширення в грі на більярді
Що таке рикошет в більярді? Значна частина гри базується на грамотному використанні цього явища. Гарного гравця відрізняє не тільки поставлена техніка, але й уміння правильно вирахувати кут рикошету.
У цій грі існує два типи поверхні, від якої відбувається рикошет. Перша поверхню - прогумований борт ігрового поля, покритий сукном. Друга - інші більярдні кулі. У цьому виді спорту існує спеціальна термінологія, де важливе місце відведено різновидів рикошету. Ось деякі з них. Більярдні терміни, що мають відношення до рикошету Абриколь – це прийом, в якому основний шар ударяється об борт, а потім досягає потрібного кулі. Карамболь – своєрідний прийом, в якому биток, потрапивши в один прицільна куля, вдаряється в інший. Триплет – це рикошет кулі від двох меж ігрового поля. Труабан – відображення кулі від трьох бортів ігрового поля. Катрбан – прийом, при якому куля відбивається від всіх бортів поля. Загальні правила рикошету в більярді
По-перше, чим сильніший удар, тим сильніше буде відскік від ігрового поля.
По-друге, якщо биток потрапляє в прицільну кулю прямим попаданням, тобто центр ваги, а не в бік, то битковый куля при цьому втрачає велику частину своєї енергії, передаючи її прицільній кулі. Якщо биток не потрапив у центр прицільної кулі, а лише зачепив його, то він зберігає свою енергію і вирушає далі котитися по ігровому полю. Удар перескоком при грі в більярд
Майстри більярду все частіше вдаються до удару перескоком. Даний прийом полягає в ударі по битку під кутом, що піднімає м'яч над поверхнею ігрового поля, як правило, в обхід існуючих перешкод. Фактично, більярдна куля підстрибує практично при будь-якому ударі, але вловити цей момент неозброєним оком не завжди вдається. Часто такий прийом використовується в різновиду гри під назвою «Дев'ятка», де передбачена правилами послідовна черговість потрапляння прицільних куль в лузу в порядку зростання. Рикошети в ігрових видах спорту
Рикошети в ігрових командних видах спорту – дуже поширене явище, яке здатне дуже сильно вплинути на хід спортивного змагання. Дуже красномовно явище рикошету виражено в найпопулярнішому на планеті виді спорту – футболі. Найбільше значення у футболі рикошет набуває при ударі по воротах. Будь-голкіпер, очікує удару, прораховує траєкторію його польоту і готується зіграти максимально ефективно. Якщо ж футбольний м'яч потрапляє у польового гравця однієї з команд, що встав на шляху снаряда до мети, то напрям руху м'яча, як правило, значно змінюється. Рикошет снаряда для воротаря – це гол з високою часткою ймовірності. Воротар у такій ситуації залишається захопленим зненацька, тому виручити свою команду вже не в змозі.
Не менш трагічно закінчуються рикошети футбольного м'яча про випадково виставлену руку захисника штрафного майданчика команди, що обороняється. Як правило, суддя, не замислюючись, вказує на одинадцятиметрову позначку, призначаючи пенальті. А пенальті – це практично пропущений гол.
Відповівши на питання «Що таке рикошет?» та розглянувши приклади цього явища в повсякденному житті, можна зробити наступний висновок. Рикошет – явище у більшості випадків небажане, неприємне, хоча при певних обставинах він може бути корисним.
Категория: Студентам