Оборона Рязані - приклад героїзму російського народу


Опубликованно 10.05.2018 04:43

Оборона Рязані - приклад героїзму російського народу

В історії Росії є чимало доблесних сторінок. До них, безсумнівно, відноситься і героїчна оборона Рязані від татаро-монгольських завойовників. На жаль, після взяття і зруйнування в 1237 році місто назавжди втратило значення великої княжої столиці. З тих пір минуло не одне століття, але пам'ять про ту подію жива і в наші дні. Рязанське князівство в ХІ-ХІІІ століттях

Досягнувши найвищого розквіту в часи Ярослава Мудрого, Київська Русь за його синів і онуків вступила в довгу епоху міжусобиць. Феодальна роздробленість стала причиною того, що від Чернігівського князівства відокремилося Муромо-Рязанське. У свою чергу, у 1129 р. рязанські землі стали окремим долею, в якому правил Святослав, правнук Ярослава Мудрого.

В 1150-х рр. столиця князівства була перенесена з Мурома в Рязань. Перша літописна згадка про місто відноситься до 1096 р. Навіть за мірками Середньовіччя це було невеличке поселення, де кількість жителів становила близько 1500 осіб. Однак після того як Рязань отримала статус столиці князівства, місто став інтенсивно розвиватися. Був зведений Успенський собор, побудовані оборонні споруди, а чисельність населення на початку XIII століття досягла приблизно 8 тисяч жителів.

На жаль, подальший розвиток міста було перервано нашестям кочівників. Першим нападу монгольських військ під проводом Батия піддалося розташоване в прикордонних землях Рязанське князівство. Відособленість і перешкодили міжусобиці руських князів у той час об'єднати сили проти спільного ворога. Похід Батия

Змогу чингісхану в короткий термін вдалося створити величезна централізована держава. Він підкорив Північний Китай до 1215 році, а в 1221-м – Середню Азію. Наступною метою монгольських орд була Давня Русь. Після програного першого бою на річці Калці (1223 р.), в якому загинуло кілька руських князів, стало очевидно, що наступний похід кочівників – справа часу.

Однак його очолив не Чингісхан, помер у 1227 р., а його онук Батий. Наприкінці 1237 р. хан відправив послів до князя Юрія Рязанському з вимогою данини. Отримавши відмову, Батий рушив свою армію на столицю князівства. Стрімка монгольська кіннота раптово атакувала російський загін, що рухався до прикордонних укріплень, завдавши йому нищівної поразки. 16 грудня Батий підійшов до стін Рязані, обороною якої керував князь Юрій. Здавалося б, 10-метрові земляні вали і глибокі рови і крутий берег Оки повинні були надійно захистити городян від ворога. Оборона Рязані 1237 р.

Марно просив князь Юрій допомоги у Володимирського і Чернігівського князів. Старі образи і особисті інтереси взяли гору – ніхто не прийшов на допомогу рязанцями. Для загартованих у боях кочівників міцні дубові стіни міста не були непереборною перешкодою. Вони не тільки числом переважали захисників Рязані, але і були набагато досвідченіший руських дружинників.

Штурм вівся практично безперервно. Військо Батия не зупиняв ні окріп, ні гаряча смола, лившиеся з високих стін. Обложені жителі відчайдушно захищалися, але їх ряди стрімко танули, в той же час в дерев'яному місті почалися пожежі. Оборона Рязані завершилася на шостий день облоги. Використовуючи катапульти і тарани, військо Батия пробило міську стіну і увірвалися на його територію.

Літописи оповідають про жорстокій різанині, влаштованій монголами в Рязані. Князь Юрій, члени його сім'ї та священики собору, в якому ховалася частина населення, загинули. Загарбники сікли і топили жителів в річці, поки нікого не залишилося в живих. Розграбувавши міста, вони зрадили вогню. Так описують хроніки наслідки взяття Рязані монголами. Евпатий Коловрат

Рязанська трагедія лягла в основу багатьох творів російської літератури. Найдавнішим з них є «Повість про розорення Рязані Батиєм». Оповідання, однак, не закінчується спаленням міста. Автор розповідає про подвиг воєводи Евпатия Коловрата. Він не брав участь в обороні Рязані, оскільки під час її облоги був у Чернігові. Після повернення в рідне місто з невеликою дружиною він знайшов його розореним.

Напавши на слід монгольського війська, Евпатий і його загін прийняли нерівний бій. Воєвода і багато дружинники загинули, однак їх подвиг не забутий в Росії і сьогодні. У 2017 р. на екрани вийшов фільм, присвячений тим далеким днях, - «Легенда про Коловрат». Підбиваючи підсумок

Оборона Рязані – лише один з прикладів героїзму і мужності російського народу. А також нагадування про те, які трагічні наслідки мала феодальна роздробленість для руських князівств, на двісті років потрапили в залежність від монгольських ханів.


banner14

Категория: Студентам