Вивчення казкового героя. Де живе Баба-яга?


Опубликованно 18.05.2018 00:08

Вивчення казкового героя. Де живе Баба-яга?

Баба-яга - персонаж, звичайно, вигаданий, але кожен її так виразно собі уявляє, що, здається, зустрінь ми її - і анітрохи не здивуємося, і відразу дізнаємося. Хто така Баба-яга? Ми бачимо її зазвичай злий, потворною, старою відьмою, яка літає в ступі, їсть дітей, варить всілякі зілля, знайома з усіма чарівними казковими персонажами і завжди в курсі їх справ. Вступ

У цій статті ми не станемо розповідати вам про те, що давним-давно відомо про Бабу-язі. І нога-де у неї кістяна, і Царство Мертвих вона охороняє, і відносини з людьми у неї насторожені, і вона шанує їх найчастіше зовсім не для того, щоб нагодувати і обігріти... Тут ми поговоримо про бабусиної хатинки - тієї, що спирається на курячі ніжки. Адже це теж казковий персонаж. Та ще який! Бо Ягу без її хатинки просто неможливо собі уявити.

Отже. Де зазвичай живе Баба-яга в казках? Де перебувала казкова хатинка?

Про місце розташування хатинки Яги билин повідомляли своєї аудиторії неоднакові відомості, але були в їх словах і загальні риси.

Спочатку казковий герой (Іван-царевич, Оленко, Мар'я Морівна або інші персонажі) відправляється в шлях. Йде дуже довго, перш ніж опиниться за тридев'ять земель, що значить - дуже далеко, на краю світу, в чужому для героя, невідомому і небезпечному місці. Далі герой потрапляє на відокремлений будиночок.

Це і є хатинка, де живе Баба-яга. Вона, як правило, розташовувалася в дрімучому лісі, але не в самій частіше, а на узліссі - свого роду кордоні між лісом і полем. Хата, як би, служила попереджувальним знаком: дивись, подорожній, відразу за мною починаються лісові нетрі, де чекають на тебе непрохідні стежки, дикі звірі, лісовики та потвори. В далекі часи, коли складалися казки, ліс і справді був для людини сповнений небезпек, часом навіть смертельних.

Крім того, ліс у народній свідомості завжди протиставлявся дому і господарству - як неосвоєне, повне небезпек простір. Адже в дрімучій гущавині лісу будинку бути не може. Тому і Баба-яга, що розуміється як персоніфікований образ лісу, виступала істотою, навіть якщо і допомагає героєві, все одно залишається небезпечним. Як відомо, зв'язок жіночого начала з чином лісу (чи дерева) - одне з найдавніших міфологічних уявлень.

Будинок, де жила Баба-яга, міг знаходитися на самій високій горі або у болота. Болота, ліси, гори - в устах сказителей всі ці місця були однаково повні небезпек і знову-таки протиставлені обжитому простору будинку. Як виглядала хатинка на курячих ніжках?

Знаменитий дослідник фольклору В. Я. Пропп підкреслював, що хатинка Баби-яги уособлювала собою "сторожову заставу" на кордоні між світом живих і світом мертвих.

Починалася вона з частокольного паркану навколо хати, який був побудований з кісток людини, зверху стирчали черепа (людські або кінські) з палаючими очима. Біля дверей були людські ноги, у запорів - руки. Замки брали вид черепа з палаючими очима і величезними гострими зубами. А іноді замок на двері заміняв калач, а в історії повідомлялося, що "хата у Баби-яги покрита млинцем, підперта пирогом". Однак слухачі розуміли, що це їжа не від привітності господині, а поминальна трапеза.

Вхід в хатинку, де живе Баба-яга, завжди був звернений до лісу, але та поверталася, якщо приходив непроханий гість і вимагав цього. Курячих ніг зазвичай було два (рідко одна), іноді навіть чотири. І в деяких історіях хатинка могла навіть запинати ними неугодного візитера. Прообраз хатинки

Стародавні слов'яни ховали своїх небіжчиків в особливих домовинах. Вони ставилися на високі, так звані "курні" пні, які обкуривались димом від багаття. Домовина ставилася отвором до лісу, а не до села. Ось вам і курячі ноги і відоме казкове звернення героя до хатинки, стати до лісу задом, а до нього передом.

Небіжчик лежав у домовине ногами до виходу, так само розташовувалася у своїй хатинці і Баба-яга, образ, за словами в.я. проппа, живого мерця. Бачити прийшла вона не могла, але відчувала його запах. Звідси слова казки "лежить баба, ніс в стелю вріс" та її репліка, коли хатинка поверталася до гостя: "Чую, російським духом пахне!".

Герой, який опинився у важкій ситуації, що вичерпав усі доступні способи вирішення своєї проблеми, йшов до світу недоступного, невідомого. Звернувшись до представниці потойбічного світу за допомогою чи порадою, Іван-царевич чи інший казковий герой повинні були долучитися до нього. Тому новопришедшим Баба-Яга спершу пропонувала попаритися в лазні (зробити посмертне обмивання), а потім годувала їжею мертвих. Якщо герой не лякався і приймав всі ці "знаки уваги", вважалося, що він міг розраховувати на те, щоб Баба-яга, цей російський Харон, провідник у світі мертвих, допомогла йому в його важких пошуках. Атрибути Баби-яги

Найбільш відомими предметами, без яких казкова відьма не могла обходитися, є ступа, помело, піч, лопата, котел. Були ще в "господарстві" Баби-яги чарівні помічники - чорний кіт, чорний ворон, гуси-лебеді.

Ступа потрібна була Язі, щоб літати на ній і добувати собі їжу - людей, звичайно. У багатьох казках баба Яга літала на ступі із заліза з палаючої мітлою. І коли вона летіла - "вирував вітер, завивали дикі звірі, стогнала земля, німіли люди, гинула худоба". Але іноді відьма просто пересувалася бігом, підганяючи себе мітлою, або їхала в ступі.

Образ мітли (помела) міг асоціюватися з чарівним посохом. А помело фігурувало ще в історіях ацтеків, а також в казках народів Китаю та Індії. Буденна мітла крейди будинок, сакральна - "вимітала" гріхи з потойбічного світу, одночасно служачи інструментом, насылающим забуття на живих. У Баби-яги вона потрібна була, щоб управляти ступою і замітати сліди - тобто знищувати спогад про політ у тих, хто його бачив.

В піч баба Яга часто садила маленьких дітей. Чому? Тому що в старовину лікуватися було нічим і не у кого, і першими в селянській родині від епідемій, хвороб, голоду страждали саме діти.

Втім, є відомості, що дітей в печі Баба-яга зовсім не смажила, а "припекала в тісті" - нібито саме так лікували в старовину немовлят від рахіту і деяких інших хвороб. До речі, одне з перших значень старовинного дієслова "ягать" - як раз "палити". Сучасна хата Баби-яги

Село Кукобою, що знаходиться в лісах між Ярославської і Вологодської областями - ось де живе Баба-яга в Росії в наші дні. У цьому місці знаходиться Музей Казки і Хатинка чарівної старенької. І якщо в казках остання виступає як представниця злих і недобрих до людини сил, у Музеї нині править весела і привітна Бабуся-ягуля.

Тут, на узліссі, розташоване даний маєток Баби-яги. Сьогодні в ньому і цілком собі казковий будиночок, начинений всякої сучасною технікою. І це все-таки, у повній відповідності з традиціями, хатинка з казки, повертається до гостей, як і годиться - передом. А ще у маєтку є Резиденція Ярославського Ведмедя, в якій господарює сам Топтигін, і Чайна Яги. Там гостей і пирогами пригостять і чаю наллють.


banner14

Категория: Студентам