Клітковинні простори шиї - це що таке?
Опубликованно 20.05.2018 08:40
Фасції і межфасціальние простору - дуже важливі елементи анатомії людини. При операції на шиї або обличчя видаляють саме міжклітинну сполучну тканину, яка піддається процесу гоніння більше, ніж інші тканини. Що таке клітковинні простори?
Клітковинні простори розташовуються між м'язовими фасціями. Це простір - не що інше, як сполучна тканина пухка за своєю природою. Характерна особливість цієї тканини - в ній швидко розвиваються запалення і нагноєння і потім поширюються на прилеглі м'язи і сухожилля.
Анатомію цих тканин розглянемо в цій статті для того, щоб розуміти, чому абсцеси, флегмони та інші гнійні захворювання в цих областях дуже небезпечні. І коли потрібно вдаватися до операції. Функції та особливості сполучної тканини
Пухка сполучна тканина, з якої складаються клітковинні простори голови і шиї, має безліч особливостей. Перерахуємо деякі з них: вона має жирові клітини, гладкі, плазматичні і гістіоцити; характеризується не занадто високим (порівняно з іншими типами сполучної тканини) вмістом волокон в міжклітинному речовині; має аморфна речовина, що тут є основним у складі тканини; основна функція пухкої сполучної тканини - взаємодія з іншими типами живих тканин.
Клетчаточная тканина заповнює порожній простір між функціональними тканинами і також сприяє постійному підтриманню гомеостазу. Пухка клітковина присутня у всіх частинах тіла. Вона бере участь у всіх біологічних процесах: і в загоєнні тканин, регенерації, склеротичних змінах. Анатомія клетчаточного простору
Розглянемо ближче клітковинні простори шиї. Анатомія цього середовища також складна. Сполучна тканина має клітини, фібробласти. Ці клітини продукують аморфна речовина. Інші клітини - фагоцити, що входять до складу тканини, беруть участь у процесі імунної реакції. Під час фагоцитозу заковтуються бактерії і омертвілі тканини. Це основна імунна сила, завдяки якій підтримується здоров'я тіла.
Пухка сполучна тканина тому є тією областю, де будь найменше запалення розростається в абсцес, фурункул або флегмону.
У такий сполучної тканини присутні також миофибробласты, огрядні клітини (або базофіли) та жирові клітини. Миофибробласты синтезують колагенові і необхідні скорочувальні білки. Гладкі клітини сприяють зниженню згортання крові і які беруть участь в підтримці місцевого гомеостазу.
Утворення міжклітинної речовини у внутрішньоутробному розвитку відбувається на 1-2 місяці виношування. Всього сполучна тканина займає майже 50 % усієї маси тіла людини. Анатомія шиї. Фасції. Їх функції
Офіційна анатомія виділяє 3 пластини шийних фасцій і сонне піхву. Що таке взагалі фасція в анатомії? Це своєрідний каркас для м'язових волокон. Такий каркас - важливий елемент в нашому організмі. Фасції допомагають утримувати тонус, розподіляти всю силову навантаження.
Виокремлюють кілька функцій шийних фасцій: Фасції шиї сприяють біомеханіки м'язів. Підтримують судини шиї і залози біля гортані. При напрузі фасцій вени розширюються, щоб збільшити кровотік від головного мозку. Це відбувається тому, що оболонки вен зрощені з прилеглими фасціями.
В шиї також є кілька м'язових фасцій. Вони мають свою будову і базові анатомічні особливості.
За Шевкуненко виділяють такі фасції: Поверхнева - футляр для м'язів під шкірою. Власна (поверхнева). Власна (глибока пластина). Внутришейная. Тут розглядають вісцеральний і парієтальний листок. Парієтальний знаходиться біля судинного пучка, а вісцеральний -покриває органи. В даному випадку трахею і шийні залози. Предпозвоночная фасція покриває групу задніх шийних м'язів.
Фасції та клітковинні простори шиї складають єдине функціональне ціле. Сполучна тканина потрібна, щоб живити м'язи, бути підтримкою всіх систем - кровообігу, нервової, м'язової. Топографічна анатомія клітковинних просторів шиї
Міжклітинні щілини, заповнені сполучною тканиною, умовно поділяється на замкнуті й незамкнуті (або сполучені). Розглянемо спочатку межфасціальние клітковинні простори шиї замкнуті: Фасціальний мішок поднижнечелюстной залози. Між аркушами 2-й фасції та нижньою щелепою. Фасціальний мішок кивального м'яза. Знаходиться між глибоким і поверхневим листами 2-й фасції. Сліпі мішки грубера. Надгрудинное простір, триваюче за кивального м'яза. Надгрудинное межапоневротическое простір. Розташовується між 2-й і 3-й фасціями (над грудиною). Простір щитовидної залози. Між вісцеральним листком 4-й фасції і капсулою. Предпозвоночное простір. Розташоване між 5-й фасцією і безпосередньо хребцями.
До незамкнутим відносяться наступні: Предвисцеральное (предорганное) простір. Знаходиться між парієнтальних і вісцеральним листками 4-й м'язової фасції шиї. Ретровисцеральное (позадиорганное) клітковинний простір шиї. Між парієнтальних листком 4-й фасції і 5-й. Простір бічного трикутника. Розташоване між 2-й і 5-й фасцією. Судинно-нервового пучка. Біля парієтального листка 4-й фасції.
Це основа анатомії межфасциальных клітковинних просторів шиї. Таке розташування сполучної тканини м'язів і хребців говорить про норму. Будь-які ж порушення топографічної анатомії цієї зони говорять про аномалії. Розташування клітковинних просторів шиї. Проекція на органи і тканини
Розглянемо, які анатомічні структури зачіпає шийна клітковина. Отже, по порядку: Межапоневротическое надгрудинное простір охоплює відня шиї (поверхневу) і яремну дугу. Мішки грубера - кінцевий відділ яремної вени. Фасціальний мішок кивального м'яза - власне поруч з цією м'язом. Простір поднижнечелюстной залози - укладає в собі лімфатичні вузли, слюнную залозу, кровоносні артерії і вени. Щитовидної залози - кровоносні судини цієї залози. Предпозвоночное простір - симпатичний стовбур мозку. Простір судинного пучка і предорганное - обидва охоплюють переднє середостіння. Позадиорганное - заднє середостіння. Зона бічного трикутника - це проекція пахвовій і лопаткової області.
Клітковинні простори голови і шиї, анатомія яких, звичайно, набагато складніше, ніж описано, важливі для правильного розташування органів, формують їх строму. Клітковинні простори особи
Клітковина особи складається з того ж виду сполучної тканини і таких же фасциальних листків. Почнемо з особи.
Виділяють 3 види фасцій. А саме поверхневу, власну і вісцеральну. Власна фасція особи поділяється, у свою чергу, на: скроневу, привушно-жувальну, межкрыловидную і предпозвоночную.
В області є 9 основних клітковинних щілин: Жевательно-клітковинний простір. Воно містить жувальну м'яз, крилоподібні, а також деякі судини і нерви. Глибока частина цієї клітковини повідомляється з навкологлотковим простором порожнини рота. Скронево-клітковинний. Скронева частина прикріплюється безпосередньо до кістки. Фасція укладає в собі глибокі скроневі судини і нерви, м'язи і 2 клітковинні щілини, вони знаходяться трохи вище скроневої м'язи. Ці парні елементи. Щічний жирової ком. Знаходиться трохи глибше щічної м'язи. Переходить поступово в клетчаточную тканина кликова ямки і подглазничной області. Клітковина області кликова ямки. Розташована між окістям щелепи (верхній) і мімічними лицьовими м'язами. Заглотковий клітковинний простір. Починається від основи черепа вгорі і переходить вниз у клітковину стравоходу. Переднє навкологлоткове. Містить у собі лімфатичні вузли і висхідні глоткові судини. Повідомляється з привушної залозою і переходить в клітковину дна порожнини рота. Задиафрагмальное. Це парне клетчаточное простір, який розташований по боках від заглоточного. Доходить медіально до окологлоточной фасції. Простір привушної залози - обмежена спеціальною капсулою, створеної привушно-жувальною фасцією. Містить важливі анатомічні структури - лицевий нерв, гілка сонної артерії і частина глибокої вени особи. І тут же знаходяться важливі лімфовузли. Клітковинний простір дна порожнини рота. Обмежена щелепно-під'язикового м'яза і оболонкою дна ротової порожнини. Тут анатоми виділяють 5 окремих міжклітинних щілин: серединну, дві медіальних і дві латеральних щілини.
Клітковинні простори шиї та обличчя дуже докладно вивчаються на курсі хірургічної анатомії. Фасції і клітковина мозкової частини голови
Що стосується черепа - мозкової частини голови, то тут лише один відділ. Лобово-тім'яно-потилична область. Тут одна фасція, яка називається потиличним шоломом.
Клітковина голови перебуває під окістям, і тому так і називається - поднадкостничное клітковинний простір. Сама окістя зростається з черепною кісткою по лінії швів. Як утворюється і поширюється флегмона шиї або обличчя?
У разі потрапляння будь-якої інфекції в клетчаточную область можливий розвиток зараження. Інфекційно-запальний процес поширюється на сполучені між собою відділи шиї і обличчя, і гній швидко охоплює і глибоких відділи шиї. Флегмона - буквально "жар" від латинського - це гнійне запалення м'яких тканин.
Небезпека флегмони в тому, що вогнище запалення може перерости в острогнойный медіастиніт. Або ж флегмона так розростеться, що почне здавлювати трахею.
Причинами, за якими відбувається скупчення гною, є гострі захворювання мигдалин або інфекція потрапляє через зубні канали. Ймовірно поширення інфекції і внаслідок запалення шийних лімфовузлів. Ці утворення необхідно оперувати, якщо вони виросли і заважають диханню.
Коли хірургу потрібно зробити розріз на шиї, він не повинен зачепити м'яз або нерв. Розріз робиться у відносно безпечних місцях. Операція на обличчі, шиї: показання
Клітковинні простори голови і шиї містять важливі для життя артерії, лімфатичні вузли, залози. І будь-які, навіть невеликі абсцеси, повинні спостерігатися у лікаря.
Показанням для операції є сильно розрісся вогнище запалення, який видно і без приладів. Великі абсцеси і фурункули приносять багато незручностей і занепокоєнь. Запущені гнійники вже не можна лікувати лікарськими препаратами, примочками і іншим. Лікар завжди вимагає попередньо зробити комп'ютерну томографію, на якій буде чітко видно, є чи немає злоякісних утворень і серйозних аномалій органів шиї. Тоді призначають час операції. Як проходить операція по видаленню флегмони?
Межфасціальние клітковинні простори шиї та обличчя, замкнуті і сполучені, - це тканини, на яких операція проводиться порівняно легко і швидко. Флегмона, яка розташована не дуже глибоко у тканинах обличчя або шиї, видаляється під місцевою анестезією. І пацієнт перебуває на денному стаціонарі в цей час. А через пару днів, якщо немає ускладнень, може вже забути про операції. Післяопераційна реабілітація
Після того, як вогнище запалення видалений, людині потрібно відпочити від операції кілька годин. Якщо хворий втратив кров, потрібно заповнити втрати. Будь застосовувати анальгетики можливо тільки після 6-8 годин після операції. Якщо треба, іноді шию знерухомлюють.
Лікарі повинні повідомити, як харчуватися людині в післяопераційний період. Якщо ні трахея, ні м'язи не пошкоджені, людина може сам ковтати їжу через деякий час. За операційним надрізом потрібно постійно стежити, щоб не було нагноєння, пов'язку потрібно міняти кожен день. Але якщо використовувалася малоінвазивна методика, то хворого виписують уже через день.
Увесь післяопераційний період, протягом якого людина спостерігається, - всього 10-15 днів. Висновки
Клетчаточная тканина знаходиться між м'язовими фасціями. Клітковинні простори голови і шиї заслуговують уважного ставлення. Ці місця мають свою анатомічну будову, їх функції - підтримувати сполучення між різними тканинами і зберігати сталість внутрішнього середовища.
Топографічна анатомія клітковинних просторів шиї та обличчя розглядає розташування, взаємодія сполучних тканин, їх проекцію на шкіру і ставлення до скелету.
У тому випадку, коли клітковина має внаслідок аномалії розвитку запалення, лікарі призначають операцію. Видалення уражених тканин хірургічним шляхом тоді є єдиним виходом.
Категория: Студентам