Популяризація - це що таке? Значення і тлумачення


Опубликованно 25.05.2018 00:50

Популяризація - це що таке? Значення і тлумачення

Поговоримо про неоднозначне явище і слові, що стоїть за ним. "Популяризація" – це наш об'єкт дослідження. З одного боку, коли ідеї виходять із свого середовища проживання, це добре, але при зміні місця трапляються різні спотворення. Розберемо не лише значення слова, але і тонкощі, пов'язані з ним. Науково-популярна література та значення слова

Чоловік, люблячий науково-популярну літературу з легкістю може сказати, що головним у популяризації ідей є те, що вони перекладаються на більш простий і загальнодоступний мову. У академічної науки немає сталевих дверей з важкими засувами, але у вчених є власний діалект, який мало хто розуміє з тих, хто не входить в коло присвячених. Про це ще поговоримо, а зачин вимагає, щоб ми звернулися до тлумачного словника. Як завжди, це неминуче. Отже, популяризувати - це: Зробити зрозумілим, доступним, популярним. Зробити популярним, тобто поширити в широких колах.

Якщо мигцем дивитися на значення слова «популяризація» (від "популяризувати"), то може здатися, що вони схожі або взагалі однакові. Тому потрібні пояснення. Згадаємо, що є науково-популярна література, яка не грішить зайвою спрощенням, але разом з тим у доступній формі доносить до читача складні речі. Звичайно, тонкощі знання вислизають, але неофіту або дилетанту вони і не до чого.

Розуміння тонкощів – це справа майбутнього. Інша справа – ставлення професіоналів до такого жанру. На Заході подібний спосіб заробити гроші сприймається нормально. Наша ж наукова середовище сповнене снобізму. Приміром, до Едварда Радзинскому ставляться зневажливо і професійні історики, і читачі історичної літератури. Мовляв, він багато домысливает, вигадує. Навіть якщо і так, але він хоча б дає якесь уявлення про російської історії тим, хто не може читати нудні підручники.

Іноді популяризація – це справа невдячна. Той, хто нею займається, ризикує потрапити в немилість до колег або заслужити відповідну репутацію. Але, як правило, людина формулює свою життєву задачу, спираючись на інтереси і внутрішні потреби, а не на думки інших людей, і це добре. Якщо б всі займалися тільки тим, що престижно, але є малоприбутковим або, навпаки, непрестижно, але дуже прибутково, то світ був би нудним. У свою захист той самий Едвард Радзинський може розповісти про свої тиражі, а хто читає і знає академічних істориків? Літературне середовище і друге значення слова

Друге значення «популяризації» вже має на увазі, що якісь ідеї отримали широке поширення. В науці важко навести подібний приклад, а ось літературне середовище буквально не знає ніякої іншої популярності. У радянський час твір передавали з рук у руки, а потім воно або видавалося, якщо було благонадійно, або ходили в самвидаві. Як зараз той же процес відбувається, важко сказати, але, напевно, відкривають нові імена літературні журнали.

Так, є і ще одна тонкість: насправді розібрати зрозумілу мову та поширення ідей ніяк не вийде. Той, хто зрозуміло пише, швидше знайде розуміння у людей, ніж той, хто пише темно і незрозуміло. Про це варто пам'ятати. Шкодить популяризація ідей?

Все залежить від ступеня спрощення. Але все одно з плином часу від ідеї може залишитися остов або взагалі роз'єднані кістки, то є якісь базові положення, які до неможливості спотворилися. Наприклад, візьмемо долю психоаналізу в 20-х роках XX століття. Вчення в СРСР був дуже популярно, тому що повністю узгоджувалося з матеріалістичної картиною світу, потім Фрейда як мислителя не дуже жалували.

Але якщо зараз подивитися на образ батька психоаналізу в масовій свідомості, то портрет привабливості може змагатися з картиною, що зображає Доріана Грея в той момент, коли герой Оскара Уайльда вже увійшов у смак і знайшов майстерність в частині саморуйнування. Від психоаналізу залишилися якісь ідейні «кашу»: У Фрейда були сексуальні проблеми, тому він створив таку теорію. Фрейд все зводив до сексу. У главу кута поставлені дитячі переживання і закоханість у свою матір чи батька.

До речі, остання теза обігрується у фільмі «Диво на 34-й вулиці» (1947).

З цього все ніяк не виходить цілісного образу – лише примара. Може бути, ми ще забули, але читач напевно сам згадає. Така неоднозначність популяризації. Ця теза не потребує доведення, він очевидний. Чому краще погана реклама, ніж ніякої?

Але зневірятися не варто, будь-яка ідея знаходить як хороших, так і посередніх тлумачів і неминуче спотворюється, зате це породжує сплеск інтелектуальної життя. А якщо б яка-небудь доктрина так і залишилася в запорошених кабінетах вчених, то ніякого пожвавлення не було б, і кожен з нас був менш освічений.

Скільки утворень людина може отримати за своє життя? В кращому випадку три повноцінних, різні курси вважати не будемо. Виходить, що є три галузі знань, де людина відчуває себе як риба у воді і розуміє тексти будь-якого рівня, а з іншими сферами все складається не так чудово.

Виникає питання: що це значить "популяризація" в даному випадку? Це спосіб збільшити запас своїх знань, не володіючи професійною підготовкою в даній області. А книги завжди бувають двох видів – хороші і різні.

Зрештою, якщо люди лають мислителя чи письменника, значить, він чіпляє нерви, дратує, а отже, з ним необхідно ознайомитися, щоб скласти власну думку. Генрі Міллер теж шокував всіх в свій час, а тепер його проходять на філологічних факультетах, він класик. Іншими словами, дороги популяризації – це закрита книга, і яка з ідей залишиться у віках, ніколи не можна передбачити. Життя ідей і людей об'єднує непередбачуваність.


banner14

Категория: Студентам